Zilliqa (ZIL) ve Elrond (EGLD) Kısa Vadeli Teknikler ve Fiyat Tahmini: 19 Şubat

  • Zilliqa, yükselmek için yeni bir yol arıyor. Tekniklerin devamlılığı fiyatı 0,2 doların üzerine çıkartabilir.
  • Elrond düşüş ivmesinden kurtulamıyor, düşüş 120 dolar bandına kadar devam edebilir.

Zilliqa (ZIL)

Zilliqa (ZIL) aralık ayından bu yana altkoin rallisinden kazançlı çıkan ve kendinden söz ettiren bir varlıktır. ZIL bu yılın başından beri ciddi bir artış yakaladı. 0,05 dolar bandında geçtiğimiz hafta 0,16 dolara kadar yükseldi. %140’a varan artışa tanıklık eden ZIL son haftasını azalma ve duraksama ile geçirdi. 0,138 dolarlık direnç seviyesinin altına inen varlık alt destek noktası 0,115 dolardan tekrar direnç testine kalkışsa da varlık dirençten geri dönmek zorunda kaldı. Son veriler ise duraksama döneminin değişmesini sağlayabilir.

Geçtiğimiz ayı yatay hareketle geçiren varlık bu ay içerisinde yükseliş hareketi sağladı. 0,16 dolara yükselen varlık şu an için 0,129 dolarlık destek seviyesinin üzerinde yer alıyor ve 0,135 dolardan işlem görüyor.

Teknik Göstergeler

ZIL için grafikler fiyatın aşağı baskılanmasından doğan bir daralma hareketine doğru hızlanmış gibi görünüyor. Destek seviyesinin üzerinde kendisine yer bulabilen varlık bu daralmanın sonunda bir kırılma hareketi imkânı yaratabilir. ZIL için bir kırılma hareketi fiyatın direnç seviyesini aşması sonrası yükseliş trendini başlatabilir.

Kaynak: Tradingview

ZIL 4 saatlik grafiklerinde Bollinger bantlarındaki daralma da süreci doğrular niteliktedir. Daralamaya başlayan varlık bir yöne doğru sıçramaya geçebilme potansiyeli taşır. Saatlik grafiklerde de RSI, Stokastik RSI ve MACD verileri yükselme eğilimine geçmiş görünüyor. Saatlik verilerde Stokastik RSI verileri 80 baz puanın üzerine doğru harekete geçti ve aşırı alım noktasına ilerliyor. Boğa hareketliliği bu noktada fiyat yükseltmesinde etkili olacaktır.

Kaynak: Tradingview

Hareketli ortalama verileri 20-MA’da gün içerisinde fiyatın ortalamanın altında olduğunu gösteriyor. Ancak fiyat için alış sinyallerin artması ve değeli hacimlerdeki yükseklik boğa hareketliliğiyle birlikte fiyatı ortalamanın üzerine çıkardı. Son saatlik mum grafikleri de yükselişte yeşil ışık verdi. Bu durumda fiyatta önümüzdeki saatler içinde destek seviyesinin direnç noktasına fiyatın baskılanmasını getirebilir.

Sonuç

Varlık bu için bu hareketlilik hareketli ortalamanın üstünde boğaların fiyatı yükseltmesi ile birlikte direnci kırabilir. Bu durumda ZIL için 0,19-0,20 dolar seviyelerini görmek oldukça mümkün görünüyor. Ancak son düşüşler MA ve SMA verilerinde fiyatın ortalamaların altında uzun süre direndiğini gösteriyor. Bu da ZIL için değerin ortalamalar üzerine çıkarılması gerektiği anlamına geliyor. Direnç seviyesinin tekrar reddedilmesi fiyatı 0,09 dolar destek noktasına kadar tekrar itebilir.

Elrond (EGLD)

Elrond son ayların yükselen ve dikkat çeken başka bir varlık. Daha genç sayılmasına rağmen oldukça hızlı bir yükseliş yaşadı. 2021 yılından bu yana %900 değerlenme yaşayan varlık yeni bir harekete imza atmayı hedefliyordu. Ancak dirençten geri dönüş düşüşü devam ettirebilir.

Bu ayın başlarında 65 dolar bandında sıkışma yaşayan varlık 70 dolar seviyelerinde direncini kırarak birkaç günde trendini 215 dolar varan yükselişle kapatmıştı. Bu hareket satış baskısının da etkisiyle fiyatın geri çekilmesiyle sonuçlansa da yükseliş tekrar gerçekleşebilir.

DeFi hareketinde etkili bir yer bulabilmeyi hedefleyen varlık için yükseliş sinyalleri son gelişmelerle de desteklenecek gibi görünüyor. Öyle ki önümüzdeki aylarda Elrond DeFi 2.0 isimli bir geliştirme yaşayacak. DeFi ekosistemine girişiyle beraber ETH Blok zincirinin yüksek gaz maliyeti ve sistemsel eksikliklerine alternatif olabilecek.

Teknik Göstergeler

Bir süredir düşüş eğilimi gören EGLD dün itibariyle bu ivme kanalından kurtulmayı başardı. Bu hareket yükselişte destek bir işaret olabilir ancak düşüş etkisinden henüz kurtulmuş değil. 150 dolardan kırılma yaparak 165 dolara kadar yükselen varlık gün içinde tekrar düşüşe geçti ve kanal sınırına tekrar girmeye zorlanıyor. 160 dolar bandında karşılaştığı destekten eli boş dönen EGLD şu an 143,85 dolardan işlem görüyor.

Son saatlik veriler RSI için 45 puanda ve yükseliş için sinyallerini kesmiş gibi görünüyor. Eğimin aşağıda olduğu bir diğer parametre de MACD indikatörüdür. MACD verileri negatif bölgede ve yönünü aşağıya döndürmüş durumda görünüyor.

Kaynak: Tradingview

SAR verileri grafikte satış baskısını gösteriyor ve bununla birlikte taleplerde ciddi bir düşüşün olduğunu CMF indikatörü bildiriyor. Bu talep düşüşü fiyatın daha da düşmesini kısa vadede tetikleyebilir.

Kaynak: Tradingview

Sonuç

Fib düzeltmelerine bakıldığında bu düşüşün sürmesi ve yerel destek noktası 142 dolardan aşağıya inmesi EGLD değerini 121 dolara kadar geri çekilmeye zorlayacaktır.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.