YouTube, Bitcoin Dolandırıcılığıyla Yine Gündemde!

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, popüler video paylaşım platformunda aylarca devam eden bir bitcoin dolandırıcılığı nedeniyle Youtube ve ana şirketi Google’a dava açtı.

Wozniak, aylarca süren bir bitcoin dolandırıcılığında adını kullanmalarına izin verdiği gerekçesiyle Youtube ve Google’a dava açtığını söyledi. Ayrıca iki şirketin de dolandırıcılık videolarını kaldırma isteklerini tekrar tekrar görmezden geldiğini söyledi.

Wozniak ile birlikte diğer 17 mağdur kişi, Google ve Youtube’un bitcoin hediye dolandırıcılıklarını bildiklerini iddia ediyor. Mahkeme belgelerinde; iki şirketin de, Youtube’daki dolandırıcılık videolarını durdurmak ve kullanıcıları onlar hakkında uyarmak için araçlara sahip olsa da, bunu yapmadığı belirtiliyor. Bunun yerine sanıkların, zamanında yanıt vermediği, dolandırıcılığa teşvik etmek ve dolandırıcılık için hedefli reklamlar satarak dolandırıcılığa maddi olarak katkıda bulundukları söyleniyor.

Diğer taraftan YouTube yönetimi söz konusu dolandırıcılıkların muhatabı olmadıklarını ve dolandırıcılar dahil üçüncü taraflarca sağlanan hiçbir içerikten sorumlu olmadıklarını bildirdi. Youtube şu an için 1996 tarihli Communications Decency Act’in (İletişim Kuralı Yasası) 240. maddesine sığınıyor. Davanın nasıl sonlanacağı büyük merak konusu.

YouTube ve benzeri platformlar, dolandırıcıların adeta mesken tuttuğu yerlere dönüştü. Bu platformlar üzerinden binlerce kişinin dolandırıldığını söyleyebiliriz. Özellikle ünlü kişilerin görsellerini ve video görüntülerini kullanmak; dolandırıcıların sık tercih ettiği yöntemler. Yatırımcılar bu konularda dikkatli olmasında fayda var.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.