Yeni Yılın Gözde Yatırımı Bu! 2023’te Neler Olacak?


Son güncellenme : 27.12.2022 - 18:23

Yeni yıla sayılı günler kaldı. 2023 yılı piyasalar için birçok sürprizi barından bir yıl olacak. Birçok yatırım aracı bu yılda beklentileri karşılayamayabilir. Çünkü sürprizlerin ve risklerin yüksek olduğu bir yıl olacağa benziyor. Peki, “2023 yılının favori yatırım aracı ne ve neden favori” gelin bakalım. Ancak, öncesinde 2023 yılının resmini zihnimize bir çizelim.

Yeni Yıla Merhaba!

2022 yılında artan FED faizleri oldukça baskındı. 2023 yılında da FED’in yüksek faiz politikasının devam etmesini bekliyorum. Dolayısıyla, globalde piyasa köpükleri ve FOMO’larla pek karşılaşmayacağız. Ancak, faiz artışlarında da bir yavaşlama olması beklentim dahilinde. Grafiklere bakarsak artan FED faizleri (1) ve son dönemlerde düşüş trendi oluşturan ABD enflasyonu (2) FED politikasının işe yaradığını gösteriyor. Dolayısıyla, 2023 yılı için yüksek faizler devam ederken faiz artışlarının yavaşlaması beklenebilir.

FED faiz oranları

ABD enflasyon oranı

Tabi, yüksek faizlerin olduğu bir dönemde piyasalarda yeni zirveler beklemeyiz. Faizler yükseldiğinde ekonomiler yavaşlar ve buna paralel olarak da piyasalar da yavaşlar.

Diğer taraftan jeopolitik riskler devam ediyor. Çin-Tayvan-ABD üçgeninde gerilim yüksek. Çin’in ada ülkesine yakın tatbikatları dikkat çekici. Özellikle 2023 yılında Tayvan’a olası bir Çin müdahalesi mümkün. Diğer taraftan, Rusya-Ukrayna savaşının da 2023 yılında devam etmesi bekleniyor. Özellikle Rusya’nın nükleer ile ilgili açıklamaları tedirgin edici. 2023 yılında politik riskler de şüphesiz piyasaları etkileyecek.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, kripto piyasası genel olarak yükseliş için kendisine hikaye arayan bir piyasa. Ancak, 2023 yılı yeni zirveler ve FOMO’lar için kendisine pek de fırsat vereceğe benzemiyor. Globalde bahsettiğim gibi bir resim kriptoya ilgiyi düşük tutacaktır.

Peki, Türkiye ve Türk Yatırımcısını 2023 Yılında Neler Bekleniyor?

Türkiye için 2023 yılı oldukça karışık bir yıl. Öncelikle seçim olacağı için yılı ikiye ayırmamız gerekecek. Seçim öncesi düşük faiz politikası devam edecektir. Seçimden sonra ise kim gelirse gelsin yüksek bir fatura çıkacak.

2023 yılının ilk yarısında bir kur yükselişi bekliyorum. Kur, uzun zamandır cetvelle çizilmiş gibi sakin hareket ediyor. Daha doğrusu tutuluyor. Ben seçime kadar böyle gitmesini ve bir şok olmamasını bekliyorum. Ancak, kur korumalı mevduat getirileri ve ihracatçı sıkıntıya girmesin diye bir miktar yukarı gitmesine izin verilecektir. Bunun da Mart ayı gibi olmasını beklerim.

Dolar TL grafiği

Bu aralar hisse senetlerinde önemli yükselişler gözlemliyoruz. Hem TL hem de Dolar bazında ciddi getiriler mevcut. Dünyada bu getirileri veren bir piyasa şuan yok. Ancak, endekste şişme mevcut. Artık hisse seçimi daha önemli hale geldi.

2023 yılı ikinci yarısında ise sert faiz artışları ile karşılaşacağız. Bu sebeple, hisse senetleri, konut ve araba piyasalarında (bunlar oldukça şişmiş durumda) yavaşlama bekliyorum. Özellikle konut piyasası faiz artışlarıyla birlikte (reel) kar getirmeyecektir. Dolayısıyla, konut yatırımları bu dönemde mantıklı olmaz.

Konut yıllık yatırım oranı

Bu sert faiz artışlarıyla birlikte çok zor bir dönem bizleri bekliyor olacak. Böylesine yüksek bir enflasyonu durgunluğa girmeden düşürmek mümkün değil. Dolayısıyla, TR piyasaları oldukça negatif etkilenecektir. Reel ekonomide ise ciddi bir işsizlik artışı ve iflaslarla karşılaşacağız.

2023’te Güvenli Limanlara…

2023 yılında benim favori yatırım enstrümanım altın. Hem yükselen faizler ve beraberinde resesyon beklentileri hem de jeopolitik riskler göz önüne alınırsa ons tarafında 2.000$ seviyesi ve üzerini beklerim. Özellikle jeopolitik riskler altın için büyük bir itki. Gram altın tarafında Dolar/TL yükselişi beklentim ile birlikte 1.200 seviyeleri gündeme gelebilir.

Dolar altın analizi

2023 yılında altın diğer yatırım enstrümanlarından pozitif ayrışıyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Furkan Bozkurt hakkında :

İstanbul Bilgi üniversitesi öğrencisiyim. Önceleri merak ederek başladığım kripto para ve finans konularını hala severek takip ediyorum. Bu alanda elde ettiğim bilgileri ve yaptığım çalışmaları paylaşmaktan keyif duyuyorum. Yaptığım detaylı piyasa analizlerini twitter hesabımdan paylaşıyorum. Beni takip ederek piyasayı daha yakından izleyebilirsiniz.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?