Ekim 11, 2022

Yeni Rekor Geldi: Bitcoin Hash Oranı Neden Yükseliyor?

Piyasalar beklenen faiz artışına tepki olarak düşerken, Bitcoin‘in (BTC) hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Coinwarz’daki verilere göre, BTC’nin hash oranı 11 Ekim’de 758.138 blokta 325.11 EH/s’ye ulaştı.

Bitcoin hashrate

Bitcoin fiyatı düşüyor gibi görünse de hash oranı tam tersi yönde hareket ediyor gibi görünüyor. Yeni tüm zamanların en yüksek seviyesi, bir hafta önceki zirveden bir hafta sonra, 5 Ekim’de gelmişti. Ancak, basın zamanında, hash oranı 281.10 EH/s’ye düştü.

BTC’nin hash oranı neden yeni ATH’lere bu kadar sık ​​ulaşıyor?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Bitcoin hash oranının artmasının birkaç nedeni olabilir. İlk olarak, GPU’ların düşen fiyatlarıyla bir ilgisi olabilir. Bilgisayarların ekran kartlarının işlemcileri Grafik İşlemci Birimi (GPU) olarak adlandırılmaktadır. 2022’nin başlarındaki küresel çip kıtlığı, yalnızca madenciler için endişe kaynağı değildi. Bu kıtlık sorunu görünüşte sona ermiş gibi görününce madencilik teçhizat fiyatları da düştü. Bu, daha fazla madencinin ağa katılmasına yol açmış olabilir.

İkinci neden, birçok alanda kripto dostu düzenlemelerin artması olabilir. Diğerler ülkelerin yanı sıra Kazakistan, Kanada ve Almanya, madencilerin operasyonlarını kurmaları için favori noktalar haline geldi. Yukarıda belirtilen alanlardan birçok yeni madenci de ağa katıldı.

Üçüncüsü, Ethereum’un bir Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs yöntemine geçişi, ETH madencilerini Bitcoin ağına itmiş ve hash oranında bir artışa yol açmış olabilir.

Bitcoin madencilerinde durum ne?

Artan bir hash oranı, Bitcoin ağının her zamankinden daha güvenli olduğu anlamına gelir. Buna karşın, madencilik zorluğunun artması madencilerin daha fazla kazandığı anlamına gelmez.

Blockchain.com’daki verilere göre, ağ zorluğu da 33.739t ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin network

Ayrıca, madencilerin geliri önce yatay hareket etmeye devam ediyor.

Bitcoin madenci

Tüm veriler, Bitcoin madenciliği için daha fazla zorluk ve madenciler için daha az gelir anlamına geliyor. Kârlılık bir noktada sorun haline gelirse, potansiyel olarak madencileri teçhizatlarını kapatmaya zorlayabilir. Bunu yapmak, zorluğu tekrar azaltacak ve onları teçhizatlarını bir kez daha açmaya sevk edecektir.

Bununla birlikte, yatırımcılar ABD Fed’den gelecek başka bir faiz artırımına hazırlanırken BTC fiyatları düşmeye devam ediyor. Basın zamanında, Bitcoin (BTC), son 24 saatte %1.34 düşüşle 19.084 dolardan işlem görüyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?