Yeni Dolar: Libra


Son güncellenme : 17.06.2020 - 21:07

Birçok fütürist yazara göre yıllar sonra Amerika’da konuşulacak dili, İngilizce bilmesine rağmen diğer milletlerin çok azı anlayabilecek. Bunun nedeni Amerika devletinden çok Amerika’da bulunan şirketler olacak. Şirket ekonomileri o kadar çok büyüdü ki… Şirketler artık devletlerden çok daha zengin ve çok daha bilgili. Facebook veya Google Amerika’da seçim sonuçlarına doğrudan etki ediyor ve sonucu bilebiliyor…

Şirketlerin bu kadar büyümesi devletler ile aralarında olan ilişkileri değiştirdi. Devletler, şirketlere bağımlı olmaya başladı. Bunun en büyük yansımasını Libra’da görüyoruz. Facebook Libra adında bir para çıkarıyor ve Amerika başta olmak üzere bir çok büyük devlet buna karşı çıkıyor. Ama bu karşı çıkış sadece lafta kalıyor. Trump’ın açıklamalarına rağmen Libra üzerindeki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Devletler elindeki en büyük güç olan parayı kaybetmeye başlıyor.

Gelin hep beraber Libra’yı inceleyelim

Sosyal ağ devi Facebook’un, yakın zamanda piyasada olması beklenen kripto parası Libra’nın duyurusunu yapmıştık. Libra birçok yatırımcı ve şirketin büyük bir hevesle beklediği bir oluşum. Sebebi ise beraberinde getireceği birçok fırsat. Örneğin; Libra kullanıcıların neredeyse sıfır komisyon vererek, ticari işlem yapmasına olanak sağlayacak.

Libra’nın tercih edilebilir olmasının birçok sebebi var. Öncelikle Libra, içinde Uber, Spotify, Mastercard, eBay ve Vodafone gibi büyük isimlerin de yer aldığı birçok firma tarafından destekleniyor. Üstelik daha şimdiden Libra’yı ödeme sistemlerine dahil edeceklerini belirten otuza yakın firma bulunuyor. Tüm bunlarla birlikte, e-ticaret sistemi dahilinde Instagram, Facebook ve WhatsApp üzerinden Libra ile satış yapma planı mevcut.

Yaptığı araştırmalarda yetişkinlerin yaklaşık yarısının aktif bir banka hesabı olmadığını tespit eden Facebook, bu boşluğu kripto para Libra ve dijital cüzdan Calibra ile doldurmayı hedefliyor.

Facebook denilince artık akıllara ister istemez güvenlik konusu geliyor. Güvenlik konusunda büyük oranda güven kaybı yaşayan Facebook, Libra projesinde para aklama ve dolandırıcılık vakalarını engelleyecek teknolojileri kullanmayı hedefliyor.

Bunların yanı sıra uzmanlarda bu yeni kripto paradan fazlasıyla umutlu. Libra’nın Dolar’ı tahtından indirebileceği bile konuşuluyor. Çoğunluk tarafından global kripto para fikrine sıcak bakılıyor.

Libra’nın mevcut parasal sistemi tehdit edip edemeyeceği akıllarda soru işaretleri yaratan bir konu. Her şeye rağmen Facebook’un bu yeni projesi ile yeni ve farklı dünyaya adım attığı bir gerçek.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?