Yearn Finance Kurucusunun “Tamamlanmamış” Projesi Hack Saldırısına Uğradı!

Bu sabah Yearn’ın kurucusu Andre Cronje tarafından inşa edilen yeni bir oyun projesi olan Eminence, akıllı sözleşme güvenlik açığı sebebiyle kimliği belirsiz bir hacker’ın saldırısına uğradı.

Bu saldırı, sınırsız yeni token basmalarına ve bu süreçte 15 milyon dolardan fazla para çalmalarına izin verdi. Yine de, garip bir şekilde, daha sonra çalınan kripto paranın yarısını iade ettiler.

Testnet yerine Ethereum ana ağında (geliştiricilerin genellikle yaptığı gibi) üretim testine atıfta bulunan “Üretimde test ediyorum” yaklaşımıyla tanınan Cronje, dün gece Twitter üzerinden projenin logosunu yayınladı. Yearn Finance gibi projelerle tanınan Cronje’nin yeni projesini duyurmuş olması yatırımcıların dikkatini çekti. İnsanlar henüz test aşamasında olduğunu bilmelerine rağmen Eminence (EMN) protokolüne para yağdırdılar. Sonuç itibariyle EMN bünyesindeki kontratlara 15 milyon dolar para aktarıldı.

Tabi proje oldukça yeni ve gelişim aşamasındaydı. Eminence’in sözleşmelerini gerçekten okuyan biri bir hata keşfetti; hacker’ın sınırsız EMN token’ı basmasına olanak tanıyan hileli bir işlev. Söylemeye gerek yok, hacker planı uygulamaya koydu. Saldırının tam olarak nasıl gerçekleştiği bilinmese de Cronje bunu “oldukça basit bir saldırı” olarak değerlendirdi.

Yatırımcıların bu kadar acele etme sebebi Yearn Finance’in yönetim tokenının kısa sürede Bitcoin fiyatını geçmiş olması. Aynı performansı gösterecek bir kripto para arayışı, istenmeyen böyle bir sonuca sebep oldu.

Hacker daha sonra çalınan fonların 8 milyon dolardan fazlasını Cronje’nin kendi geliştirici hesabına iade etti ve geliştirici EMN satın almaya acele eden herkese iade edileceğini söyledi.

Cronje ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada insanlardan “çok fazla tehdit mesajı almaya başladığını” belirtti. Bunun yanında Eminence ağını geliştirmeye devam edeceğinin mesajını verdi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.