Aralık 4, 2023

Yatırımcıların Heyecanla Beklediği An Geldi: Bu Meme Coin’ler Yükselişte

Son zamanlarda, PEPE ve Shiba Inu (SHIB) gibi coinlerde önemli artışlar görüldü. PEPE’nin fiyatı %20’nin üzerinde yükselirken SHIB de güçlü bir artış göstererek değerine yaklaşık %10 değer kattı.

PEPE‘nin fiyat grafiği incelendiğinde, pump-dump senaryosunun tipik bir örneği olarak hızlı bir yükselişin ardından keskin bir düşüş yaşandığı görülüyor. Fiyat yükselirken Gate.io borsasına yaklaşık 1,1 milyon dolar değerinde 794 milyar PEPE yatırıldı. Bu işlem, büyük işlemlerin meme coin değerlemelerini nasıl etkileyebileceğinin klasik bir örneği olarak, fiyat zirvesinden geri çekilmeden önce yatıran için yaklaşık 230.000 dolar karla sonuçlandı.

PEPE grafiği

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere öte yandan Shiba Inu, daha geniş bir piyasa toparlanmasının dalgasını sürüyor. Grafiği, yukarı yönlü bir kanal içinde istikrarlı bir tırmanış sergileyerek PEPE’ye kıyasla daha sürekli bir alım ilgisi gösteriyor.

Bununla birlikte, SHIB‘in hareketlerinin doğası, PEPE’ninkinden daha az düzensiz olsa da, hala bir meme parasının ayırt edici oynaklığını taşıyor. Meme coin piyasasına girmeyi düşünen yatırımcılar için göz önünde bulundurulması gereken üç kritik faktör vardır:

Volatilite: Meme coin’ler oldukça değişkendir. PEPE ve SHIB’nin son fiyat hareketleri, çok kısa zaman dilimlerinde meydana gelebilecek hızlı kazanç ve kayıpların altını çizmektedir. Yüksek volatilite yüksek getiri anlamına gelse de, özellikle PEPE için daha büyük ani fiyat düşüşü riskini de beraberinde getirir.

Piyasa manipülasyonu: Büyük tutucular ya da “balinalar” meme coin fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilir. PEPE’de görüldüğü gibi, tek bir büyük para yatırma veya çekme işlemi önemli fiyat dalgalanmalarına yol açabilir.

Yatırımcılar piyasa manipülasyonu olasılığına karşı tetikte olmalı ve dikkatli alım satım yapmalıdır. Temel değer eksikliği: Daha geniş bir kullanım alanına ve benimsenmeye sahip olan büyük kripto paraların aksine, meme coin’ler genellikle güçlü bir temel değerden yoksundur. Fiyatları tipik olarak topluluk duyarlılığı ve sosyal medya yutturmacası tarafından yönlendirilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?