Yatırımcılar Bitcoin ve Tesla’yla Neden İlgileniyor? Ünlü Ekonomist Açıkladı

Küresel piyasalar 2020 Mart ayı çöküşünün ardından toparlanmaya başladığından bu yana, Tesla hissesi ve Bitcoin fiyatları, adeta yerçekimine meydan okudu. Söz konusu yükselişi değerlendiren Hindistan Merkez Bankası (RBI) eski Valisi ve seçkin ekonomist Raghuram Rajan, kripto para biriminin klasik bir balon vakasından başka bir şey olmadığını, Tesla hisselerindeki ivmenin kısmen küçük yatırımcılar tarafından yönlendirildiğini belirtti.
Rajan, ETNow’a verdiği röportajda şunları söyledi:

“Geçici düşük performans, güçlü bir toparlanma elde edeceğimiz ve ileride her şeyin iyi görüneceği fikri lehine görmezden geliniyor. Kısa vadede düşük faiz oranları uzun vadeye göre önemli değil. Bunlar piyasanın yaptığı hesaplamalar. Elbette, küçük yatırımcıların piyasalarda yarattığı köpük var ve Bitcoin, Tesla gibi şeylerin fiyatlandırıldığı yer burası, çünkü insanlar devreye giriyor.”

2009’da piyasaya sürülen dijital para birimi Bitcoin, geçen yıl yüzde 400’den fazla değer kazandıktan sonra yeni zirvelere çıktı. 40.000 dolar seviyesine kadar çıktı, geçen hafta ise 37.000 dolar seviyesinin altına yerleşti. Rajan, Bitcoin yükselişiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin klasik bir balon, hiçbir değer üretmez. Ödeme için bile kullanılamayan bir varlık çünkü gerçekten zor. Arkadaşım Austan Goolsbee’nin dediği gibi, Bitcoin konferanslarında ödeme olarak Bitcoin almıyorlar çünkü çok pahalı ve buna rağmen 40.000 dolar’a ulaştı! Peki insanlar neden Bitcoin alıyor? Yukarı çıkacağını düşünüyorlar ve bu çok eğlenceli bir düşünce”

Son 12 ayda %700’ün üzerinde artış gösteren Tesla, Toyota Motor, Volkswagen ve General Motors gibi rakiplerinin ürettiklerinin sadece bir kısmını üretmesine rağmen, dünyanın açık ara en değerli otomobil firması haline geldi. Rajan, Tesla’nın yatırımcıların hisse senetlerini Toyota veya GM gibi katı otomobil şirketlerinin fiyatının birçok katında fiyatlandırdığı başka bir durum olduğunu söyledi. Hindistan’da bahisçilerin hızlı bir para kazanıp çıkabileceklerini düşündükleri benzer hisse senetleri olduğunu varsayarak, işler kızışıyor, dedi. Rajan, “Piyasalar ikinci çeyrekten itibaren güçlü bir toparlanma ile fiyatlanıyor ve bu, tüm varlıklardaki coşkunluğun bir parçası, bu da Hindistan pazarının kısmen yükselmesinin nedenidir” ifadelerini kullandı.

Son olarak Rajan’ın mevcut piyasadaki yatırımcılara verdiği tek tavsiyesi çeşitliliği devam ettirmeleri gerektiği.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.