Şubat 12, 2024

Yatırımcılar ABD TÜFE Verilerini Beklerken Bitcoin Fiyatı 48.000 Doları Aştı!

Geçtiğimiz hafta sonunda 48.500 dolar seviyelerine ulaşan Bitcoin, güçlü bir yükseliş sergiledi. Ancak, daha sonra 48.000 dolar civarında mütevazı bir gerileme yaşandı. Kripto para biriminin 50.000 dolar seviyesine ulaşmasındaki son duraksama, yatırımcıların bu ay açıklanacak olan TÜFE verilerine ilişkin gelişmeleri merakla beklemelerinden kaynaklanıyor.

ABD Ekonomik Verileri ve FOMC Konuşmaları Bekleniyor

Yatırımcılar, Amerika Birleşik Devletleri’nden bu hafta açıklanacak olan önemli ekonomik göstergeleri, Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini merakla bekliyorlar. Ayrıca, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) birkaç üyesinin merkez bankasının para politikası görünümüne ilişkin yapacakları konuşmalar da dikkatle takip edilecek.

Piyasa duyarlılığı, FOMC’nin 20 Mart’ta yapacağı toplantıda faiz oranlarını sabit tutma olasılığına odaklanmış durumda. Şu anda Chicago Ticaret Borsası (CME), bu sonuca %82,5 olasılık atayarak yakın vadede istikrarlı bir faiz oranı ortamı beklentisine işaret ediyor.

Önde gelen kripto analisti Michael van de Poppe, Bitcoin’in 48.000 ila 50.000 dolar aralığında güçlü bir esneklik sergilediğini vurguladı. Van de Poppe, Bitcoin’in bu direnç noktalarına karşı başarılı bir şekilde ayakta durmasını olumlu bir gösterge olarak değerlendiriyor ve artan kurumsal ilgiyle beslenen piyasada güçlenen bir trendin işaretlerini görüyor. Yaklaşan yarılanma etkinliğinden önce, Bitcoin’in 53.000 ila 57.000 dolar aralığını hedefleyerek daha yüksek fiyat seviyelerine ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Bitcoin ETF girişleri ise güçlü bir şekilde devam ediyor. Dokuz spot Bitcoin ETF fonu, 11 Ocak’taki lansmanlarından bu yana 9 milyar doların üzerinde yatırım çekti. Ancak, bu girişlerin %66’dan fazlası BlackRock ve Fidelity gibi büyük finansal kuruluşlardan kaynaklanıyor. BTC Markets Pty’nin CEO’su Caroline Bowler, Bloomberg Television’a yaptığı açıklamada, kurumsal fon akışının arttığına dair işaretlerin varlık sınıfına yansıdığını belirtti.

Bitcoin Balina Birikimi Yükselişte

Ünlü kripto analisti Ali Martinez, Bitcoin balinalarının bir satın alma çılgınlığı içinde olduğunu ve sadece son üç hafta içinde 140.000 Bitcoin’e denk gelen 6,16 milyar doların üzerinde bir tutarı biriktirdiklerini açıkladı.

bitcoin fiyat grafiği

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Martinez, Bitcoin’in etrafında var olan süregelen şüpheciliğe rağmen, direncin aşabilecek destek seviyelerinin esnekliğini kabul etmenin son derece önemli olduğunu ifade etti. Geçici bir fiyat düzeltmesinin mümkün olabileceğini belirtse de, BTC için bir sonraki önemli direnç seviyesinin yaklaşık 57.000 dolar gibi önemli bir seviyede olduğunu fark etmenin gerekliliğini vurguladı.

Kaynak : CoinGape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?