Yaşanan Kripto Enkazının Nedeni Piyasa Manipülasyonu Mu?

Kripto para borsalarının -kripto varlıklar ve alıcılar arasındaki aracılar- kripto para piyasası ve fiyat hareketleri üzerinde geçmişte büyük etkilere sahip olduğu biliniyor.

Kripto Kullanıcıları Borsaların Kapalı Kalma Süresini Araştırıyor

Bu hafta gördüğümüz gibi son derece değişken bir piyasada, önde gelen bir borsada yaşanan kapanma, kullanıcıların saniyede para kaybetmesine neden olabilir. Çoğu zaman, borsalar, bir sistemin kapanmasının ana nedeni olarak tıkanıklığı ve yoğun işlem hacmini gösterir.

Güvenlik ihlalinin olduğu durumlarda, boşlukları bulmak ve kullanıcıların fonlarını korumak için borsaların çevrim dışı olması neredeyse zorunludur. Ancak, en son piyasa kan banyosu sırasında durum böyle değildi ve kripto para birimi kullanıcıları, bu borsaların güvenilirliğini inceledikçe endişelerini dile getirmeye başladılar.

Popüler kripto para birimi kullanıcısı CryptoWhale’in Twitter’da belirttiği gibi, Binance, Kraken, Gemini, Bitfinex dahil olmak üzere 10’dan fazla kripto para birimi borsası, diğerlerinin yanı sıra kan banyosunun zirvesinde çevrim dışı oldu.

Birçok kripto para birimi uzmanı bu durumu şüpheyle karşılıyor, çünkü önde gelen borsaların çoğunun birlikte kesintilere uğramasının sadece bir tesadüf olduğundan şüphe duyuyorlar.

Kripto Çöküşü Planlanmış Mıydı?

Eleştirmenler, bir süredir bazı yatırımcıların sorduğu soruları tekrarlıyor: Yaşanan kripto enkazlarının nedeni piyasa manipülasyonu mu?

Cevap bilinmemekle birlikte, “içeriden” bir kaynaktan gelen yakın tarihli bir açıklama, önde gelen güç sahiplerinin Bitcoin pazarını kendi çıkarları için manipüle ettiğini iddia ediyor. Twitter’da dolaşan bir Reddit gönderisinde; en son kripto kan banyosunu tahmin eden isimsiz bir kullanıcı, bunun sadece bazı şüpheli “seçkinler” arasındaki bir rekabet olduğunu söylüyor.

İsimsiz kullanıcı, FUD’u (korku, kararsızlık ve şüphe) canlandırmak ve fiyatları dibe göndermek için basın açıklamalarının yapılacağını ortaya koymuştu. 18 mayıs saat 22:00 yayınlanan gönderinin bir kısmı şu şekildedir:

“Size hangi firma için çalıştığımı söyleyemem, ama gerçekten BÜYÜK ve Çin Halk Cumhuriyeti ile çalışıyor. Tüm FUD gönderilerinin yanı sıra bugünkü basın bülteninin amacı, BTC’yi sabah 7:00 UTC’den önce, olabileceği kadar düşük tutmaktır.

Birincisi, fiyatları belirli bir eşiğin altına düşürmek için koordineli bir satış baskısı olacak ve belirli bir paydaşı tasfiye etmek (kim olduğunu tam olarak söyleyemem, ancak bu kişi kısmen sorumlu olduğu dipten çok şey satın aldı).”

Kullanıcı, tasfiyenin ardından söz konusu paydaşın, işin beyninin “tüm rezervleri satın almayı” planlaması nedeniyle iflas edeceğinden bahsetti. Uzun vadede, piyasanın hızlı bir düzeltme yapacağını ve Bitcoin’in fiyatının 70.000 dolara ulaşmasının beklendiğini de söylerine ekledi. O sırada, Çin’in merkez bankası, kriptoyla uğraşan finansal kurumlara ve ödeme sağlayıcılara yasak çağrısı yapan bir belge yayınladı ve Çin’in kriptoyla ilgili açıklamaları gelmeye devam ediyor.

Hiçbir resmi referans yukarıdaki iddiaları doğrulamak veya yalanlamak için açıklama yapmamış olsa da bu iddia, borsalar dahil, kripto para piyasasının göründüğünden daha merkezileşmiş olabileceği konusunda bir tartışma başlattı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.