Ağustos 29, 2023

Yapay Zekadan Bitcoin Tahmini: Kripto Liderini Gelecekte Neler Bekliyor?


Teknolojinin sürekli gelişen ortamında, bu yıl yapay zekanın (AI) geliştirilmesi ve uygulanmasında benzeri görülmemiş bir artışa tanık oldu. Özellikle, ticaret ve yatırım alanına entegrasyonu da dikkat çekicidir. Hem kripto para hem de hisse senedi piyasalarındaki yatırımcılar, finansal öngörüler ve hatta belirli varlıklara ilişkin tahminler için giderek daha fazla ChatGPT’ye yöneliyor. Bu bağlamda, The Bitcoin Therapist olarak bilinen bir kripto meraklısı, 27 Ağustos’ta 2024, 2028, 2032 ve 2050 dahil olmak üzere birkaç belirli yılda Bitcoin (BTC) fiyatını tahmin etmek için ChatGPT’ye başvurdu.

2024 Bitcoin Tahmini

İlginç bir şekilde, AI chatbotu BTC fiyat tahminlerinde önemli ölçüde yükselişe geçti. Ancak her tahmin için hem iyimser hem de daha temkinli senaryolar sundu.

Bu senaryoların her ikisini de dikkate alan ChatGPT, Bitcoin’in 2024 yılında 20.000 ila 150.000 dolar arasında işlem görmesini bekliyor. Bot yanıtında, yukarı yönde, lider kripto para biriminin “potansiyel olarak büyüme eğilimini sürdürebileceğini ve 2024 yılına kadar 50.000 ila 150.000 dolar veya daha yüksek bir fiyat hedefine ulaşabileceğini” söyledi.

Bu büyüme esas olarak kurumsal ve ana akım benimsemenin yanı sıra olumlu kripto piyasası duyarlılığı ile desteklenecektir.

Öte yandan, yeni piyasa dalgalanmaları ve düzenleyici zorluklar BTC’nin büyümesini yavaşlatabilir ve dalgalanmaya neden olabilir. ChatGPT, bu senaryoda “fiyat aralığının 20.000 ila 50.000 dolar civarında olabileceğini” söyledi.

2028, 2032 ve 2050 Tahminleri

Uzun vadeli büyüme söz konusu olduğunda, ChatGPT BTC‘de daha da yükselişte. Yapay zeka aracı, daha önce bahsedilen aynı katalizörlere dayanarak, Bitcoin’in 2028 yılına kadar 100.000 ila 500.000 dolar arasında değiştiğini görüyor.

ChatGPT, büyümesi teknolojik sorunlar ve düzenleyici kısıtlamalarla sınırlandırılmadığı sürece bu aralığın 20.000 ila 100.000 dolar arasında daralacağını söyledi.

2032 yılına kadar, önde gelen kripto varlığı, en yükseliş koşulları varsayıldığında 1 milyon dolara ve 2050 yılına kadar 5 milyon dolara ulaşabilir. Diğer taraftan, ChatGPT’nin 2032 ve 2050 için en düşük BTC tahmini 20.000 dolar seviyesinde bulunuyor.

Yukarıdaki tahminlerin yalnızca yapay zeka teknolojisine dayandığını ve çeşitli faktörlerle şekillenecek olan kripto piyasalarının geleceğinin belirsizliğini koruduğu göz önünde bulundurulduğunda çekinceyle yaklaşılması gerektiğini belirtmek önemlidir.

Kaynak : Finbold

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?