Mart 13, 2024

Google ve ChatGPT Rakibi Yapay Zeka 2024 için Favori Üç Kripto Para Tercihini Açıkladı!

Kripto para yatırımcıların 2024’ün başından bu yana süren yüksek talepten yararlanmaya çalışarak yeni yatırım fırsatları arıyor. Son iki yıla damgasını vuran yapay zeka araçları ise bu tür seçimleri yaparken sıklıkla tercih ediliyor. Anthropic şirketine ait yeni yapay zeka aracı Claude 3 Opus da bu temellerde üç yeni altcoin tercihi yaptı.

Son teknoloji bir yapay zeka sistemi olan Claude Opus, yatırım öngörüleri için değerli bir araç olarak popüler oldu. Anthropic, ChatGPT-4 ve Gemini 1.0 rakip araçlarından çok daha üstün olduğu düşünülen bu yeni modeli 4 Mart’ta tanıttı.

Kripto Para Kralı Bitcoin (BTC)

Dünyanın ilk ve en güçlü kripto para birimi Bitcoin (BTC), Claude Opus AI’nın tavsiye listesinin başında yer alıyor. AI, Bitcoin’in bir değer deposu olarak yerleşik konumunu ve son dönemde artan kurumsal ilgiyi öne çıkardı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Claude, daha fazla yatırımcının Bitcoin’i enflasyona ve ekonomik belirsizliğe karşı bir koruma olarak görmesi nedeniyle fiyatın 2024’te yükselmeye devam edeceğini öngörmüştü.

Avantajlar:

 • Yaygın olarak tanınan kripto para birimi.
 • Büyük piyasa değeri ve likidite gücü.
 • Artan kurumsal benimseme ve ana akım kabul.
 • Sınırlı doğrudan bir arz, kıtlığa ve potansiyel fiyat artışına yol açabilir.

Dezavantajlar:

 • Yüksek volatilite ve fiyat dalgalanmaları.
 • Bazı yetki alanlarında düzenleyici belirsizlik.
 • Madencilik sürecinde yüksek enerji tüketimi.
 • Artan ağ tıkanıklığı ile ölçeklenebilirlik zorlukları.

Ethereum (ETH)

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para Ethereum, Claude Opus AI tarafından en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

AI aracı, Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin kritik rolünü öne çıkarıyor. Öte yandan daha ölçeklenebilir ve çevre dostu hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına geçişinin önemini belirtti. Özellikle bu faktörler, akıllı sözleşme işlevselliğine yönelik artan taleple birleştiğinde, Ethereum’u 2024 yılında önemli bir büyüme için konumlandırmaktadır.

Avantajlar:

 • Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olarak popülerliği.
 • Akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları (dApps) desteklemesi.
 • Ethereum üzerine kurulu merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinin büyüyen ekosistemi.

Dezavantajlar:

 • Şebeke tıkanıklığı sırasında yüksek gaz ücretleri.
 • Diğer akıllı sözleşme platformlarının rekabetinde zaman zaman güç kaybetmesi.
 • Platformun karmaşıklığı bazı kullanıcılar için bir problem yaratabilir.

Cardano (ADA)

Üçüncü nesil bir blok zinciri platformu olarak lanse edilen Cardano (ADA), Claude Opus AI’nın 2024 listesinde son sırada yer alıyor. AI aracı, Cardano’nun akademik araştırma, güvenlik ve sürdürülebilirliğe odaklanmasını çıkardı. Bu özellikler, kripto parayı diğer blok zinciri projelerinden ayıran temel güçlü yönler olarak da kabul ediliyor.

Avantajlar:

 • Proof-of-Work’e yani iş kanıtına dayalı konsesüse kıyasla enerji açısından daha verimli olan Proof-of-Stake (PoS) yani hisse kanıtı mutabakat mekanizması kullanması.
 • Akademik araştırma ve hakemli gelişime olan yenilikçi ilgi.
 • Ölçeklenebilirlik ve diğer blok zincirleri ile birlikte çalışabilirlik potansiyeli.
 • Büyüyen merkezi olmayan uygulamalar ve ortaklıklar ekosistemi.

Dezavantajlar:

 • Bitcoin ve Ethereum gibi köklü oyunculara kıyasla nispeten daha yeni bir platform olması.
 • Benimsenme oranının görece düşük olması.
 • Likidite konusunda yeterli olmaması.
 • Hala akıllı sözleşme işlevselliğini uygulama ve çözümleri ölçeklendirme sürecinde.
 • Diğer PoS platformlarının ve alternatif blok zinciri teknolojilerinin rekabeti.

Yapay zeka aracı mevcut piyasayı yorumlarken teknik detayları ön plana çıkarsa da kripto para piyasasının yapısı gereği oldukça hareketli olduğunu ve bu detayların birer yatırım tavsiyesi olmadığını aklınızda tutmalısınız.

Kaynak : Finbold
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?