XRP’nin Kaderini Belirleyecek Soru: XRP Bir Menkul Kıymet Mi?

Bilindiği üzere Ripple, eski CEO’su ve kurucusu Christian Larsen ve şu anki CEO’su Bradley Garlinghouse, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava edildi. SEC, kayıt dışı menkul kıymet satışıyla 1,3 milyar dolardan fazla para topladıklarını iddia ediyor.

Kripto topluluğunun merkezinde XRP hakkında temel bir soru var: bu bir menkul kıymet mi yoksa para birimi mi? SEC’in davasına göre, bu bir menkul kıymet ve bu nedenle Ripple, yatırımcılarına herhangi bir potansiyel riski değerlendirmek için ihtiyaç duydukları doğru bilgileri sağlamadı. Garlinghouse’a göre, bu dijital bir para birimi, yani SEC’in bununla hiçbir ilgisi yok. SEC, daha önce Bitcoin ve Ethereum’un para birimleri olduğuna karar vermişti. Ayrıca, Adalet Bakanlığı, Ripple’ın işi için dava açtığı 2015’te XRP‘yi bir para birimi olarak ele aldı.

Ancak XRP, Bitcoin ve Ethereum‘dan önemli bir şekilde farklı. Bu iki kripto para birimi için, devam eden bir “madencilik” süreci ile yeni paralar yaratılır. Ripple ise, aynı anda 100 milyar birim oluşturarak XRP’yi piyasaya sürdü. Ripple yaklaşık 6.4 milyar XRP’ye sahip ve Garlinghouse ve Larsen de önemli bir kısmına sahip. 48 milyar XRP, dönemsel satışlar için rezervde tutuluyor. Bu fark SEC’in XRP’nin para birimi değil menkul kıymet olduğunu iddia etmesinin nedeni olabilir.

Dava, Ripple’ın 2013’te başlayan yedi yıllık bir süre boyunca XRP’yi satarak menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

İnsanlar Neden XRP’nin Emtia Değil Menkul Kıymet Olduğunu Söylüyor?

XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu ve bir emtia dijital varlığı olmadığı iddiaları yıllardır ortalıkta dolaşıyor. Bununla birlikte, büyük bir dijital varlık ticaret platformunda listeleme, meşruiyetinin bir onayı olarak görülebilir. Burada, alım satım yapan müşterilerin iddialardan haberdar olup olmadığı önemli bir konu.

Dava, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor çünkü Ripple, ABD federal menkul kıymetler yasalarına göre “sözde kripto para biriminin düğümleri üzerinde tek kontrole sahip ve bu nedenle ortak bir girişim.” Dahası, Ripple’ın bir şirket olarak varlığı, XRP token’larının halka satışına bağlıydı ve bu satıştan elde ettiği geliri operasyonlarını finanse etmek için kullandı.

Bir varlığın tüm işlemlerinin bir muhasebe defterini depolayan ve işlemleri işleyen bir bilgisayar sunucusu olarak bir düğümü tanımlar. Ripple / XRP, bu nedenle, herhangi bir şirket tarafından kontrol edilmeyen “merkezi olmayan düğümler” kullanan diğer (güvenli olmayan) kripto para birimlerinden farklı bir durumu temsil ediyor. Bu da, Ripple / XRP’yi, Bitcoin gibi diğer dijital varlıklarda bulunmayan bir durum olan, tek bir hata noktası olan “ortak bir işletme” yapıyor.

Dr.Craig Wright’ın geçmişte söylediği gibi, düzenleyiciler blockchain ve dijital varlıklar ile ilgili konularda yavaş hareket edebilir, ancak yetişeceklerdir. Ripple ve XRP, yedi yıldan fazla bir süredir piyasada ve bu zamanın çoğunda öne çıkan, yüksek işlem hacmiyle en büyük beş kripto varlıktan biri oldu. SEC, Ripple’a karşı harekete geçerek, belirsiz ICO token dolandırıcılıklarından daha fazlasıyla ilgilendiğini ve hiçbir ismin düzenleyici incelemeden kaçamayacak kadar büyük olmadığını gösteriyor. Önümüzdeki yıllar, dijital varlık endüstrisi için belirsizliklerin ortadan kaldırılması ve yasaya uyum, en önemli yeni değişikliklerin başında gelecek.

XRP’nin bir para birimi mi yoksa bir menkul kıymet mi olduğuna karar vermenin önemli bir parçası da, 1946 Yüksek Mahkeme davası tarafından oluşturulan Howey testini içerebilir. Bu karar, bir menkul kıymeti, başkalarının işlerinden kazanç beklentisiyle paylaşılan bir kuruluşa yapılan para yatırımı olarak tanımladı. Yani teste göre bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını anlamak için şu 4 temel özelliğe sahip olup olmadığına bakılıyor:

“Para karşılığında mı elde edilebildi? Yatırımdan kar elde edilmesi mi umuluyor? Yatırım bir şirkete/girişime mi yapıldı? Kar bir üçüncü taraf veya müteşebbisin çabaları kaynaklı mı?”

Ripple’a göre XRP, Howey testini çeşitli nedenlerden dolayı karşılamıyor, özellikle de kimse Ripple’ın karını alma beklentisiyle XRP’yi satın almadığı için. Bu detaylar çerçevesinde davanın nasıl sonuçlanacağı merak konusu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.