XRP Token’de 15 Milyar Dolarlık Transfer Kafa Karıştırdı: Neler Oluyor?


Ripple şirketinin yerel kripto varlığı XRP token’da yaklaşık 15 milyar dolarlık varlık hareket ettirildi. Söz konusu transfer dolaşımdaki 54 milyarlık arzın ortalama yarısını içeren 25,6 milyar token’ı temsil ediyor.

Bu anormal hareketlilik kripto para topluluğunda dikkat çekmeyi başardı. Topluluk kısa sürede spekülayonları yayarken, Scott Melker gibi popüler isimler söz konusu işlemin gerçek olamayacağını öne sürdü.

Sektörün bir diğer önemli isimlerinden biri olan Adam Cochran, popüler bir kripto para borsası olan Bitfinex’in soğuk cüzdanlarını taşıyıp taşımadığını ya da daha kötü bir şey olup olmadığını sorgulayan paylaşımıyla farklı bir bakış açısı sundu.

İşlemin boyutu sadece şaşırtıcı olmakla kalmadı, aynı zamanda XRP defterinin güvenliği ve istikrarı konusundaki endişeleri de artırdı.

Bitfinex CEO’su Paolo Ardoino daha sonra duruma ışık tuttu. İşlemin aslında “Kısmi Ödemeler Saldırısı” olarak bilinen bir yöntem kullanılarak Bitfinex’e yapılan bir saldırı girişimi olduğunu açıkladı.

Bu istismar, XRP defterinin kısmi ödemeleri işleme şeklinden faydalanarak saldırganların işlem tutarlarını yanlış göstermesine olanak tanıyor.

Ancak borsa mevcut güvenlik önlemlerinin bu tür saldırılara karşı oldukça tedbirli olduğunu belirterek saldırının başarısız olduğunu doğruladı. Saldırıyı önlemede kritik bir bileşen olan “delivered_amount” veri alanını ele almaları nedeniyle saldırı başarısız oldu.

XRP işlemlerindeki “delivered_amount” alanı, alıcıya teslim edilen XRP miktarını doğru bir şekilde temsil edecek ve kısmi ödeme sahtekarlığına karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmış durumda.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?