Şubat 9, 2022

XRP Davasında Kritik Tarih: Kim Doğruyu Söylüyor? Her Şey Ortaya Çıkacak!

Ripple ve iki yöneticisi Chris Larsen ve Brad Garlinghouse, milyarlarca dolarlık token sattıklarında XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu biliyorlar mıydı? Bu sorunun cevabını nihayet bir hafta içinde kesin olarak öğrenecekmişiz gibi duruyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Aralık 2020’den bu yana Ripple ile uzun ve karışık bir yasal savaş içinde. Düzenleyici, San Francisco şirketini ve iki kilit yöneticisini bilerek kayıtsız menkul kıymetler satmakla suçluyor. Ripple ise bu suçlamalara SEC’in hiçbir zaman XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu gösterecek bir kılavuz yayınlamadığını iddia ederek karşılık veriyor.

Ancak artık tartışmanın odak noktası değişti. Şu anda gözler SEC’in rehberlik etmedeki başarısızlığına odaklanmak yerine, Ripple’ın yıllar önce danıştığı üçüncü taraf hukuk firmalarının şirkete XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu söyleyip söylemediği üzerinde.

Geçen hafta, Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölge Mahkemesi’nden Yargıç Analisa Torres, Ripple’ın XRP token’larının yasallığıyla ilgili aldığı yasal tavsiyeyi ortaya koyan belgeleri yayınlaması gerektiğine karar verdi.

17 Şubat neden bir “tamam ya da devam” tarihi?

2012’de, Ripple piyasaya çıktığında, Chris Larsen (o zamanlar CEO’ydu) bir hukuk firmasından XRP’nin durumu hakkında tavsiye istedi. Tüm bu süre boyunca adı açıklanmayan bu hukuk firması, Ripple’a yeni token’dan kaynaklanabilecek tüm yasal sorunları analiz ettiği iki not gönderdi. Her şey kamuoyuna açıklanmıştı.

Tartışma konusu olan şey ise, notların içeriğiydi. SEC’e göre, Ripple’a XRP’nin bir menkul kıymet olduğu tavsiye edildi, ancak ne olursa olsun şirket token ile ilgili planlarına devam etmeyi seçti.

Chris ve Ripple bu iddiaya karşı çıkıyor ve aldıkları notlara dayanarak, makul herhangi bir kişinin XRP’nin federal yasalara göre bir menkul kıymet olmadığı sonucuna varacağını iddia ediyor.

Bununla birlikte, notların onları temize çıkardığını iddia etseler de, Ripple ve yöneticileri onların mührünün kaldırılmasını ve kamuya açıklanmasını istemiyor. Aslında, bu notlardakileri SEC’den ve genel halktan uzak tutmak için çok mücadele ettiler. Buna yönelik bir dosyalamada ikili, notlarda bulunanların rekabet açısından hassas olduğunu ve ayrıca dava üzerinde de önemli bir etkisi olmadığını iddia etti.

Yargıç Torres ise Ripple ile aynı fikirde değil ve “eğer notlar masumiyetinizi kanıtlıyorsa ve mahkemede bunlara atıfta bulunmaya devam ediyorsanız, o zaman bunların davayla ilgili” olması gerektiğini savundu (özetle).

17 Şubat’a kadar, SEC ve Ripple arasında kimin yalan söylediğine kendimiz karar verebileceğiz. Düzenleyici, Ripple’ın bir suç işlediğini bildiğini ancak ne olursa olsun işlerine devam ettiğini kanıtlayacakları için bu notlara erişmeye oldukça kararlı. Notların ayrıca Ripple’ın adli bildirim savunmasını da zayıflatacağı düşünülüyor.

XRP yükselirken Ripple, “Notlardan korkmuyoruz” diyor

Notlar Ripple’ın savunmasına zarar verebilir mi? Eğer öyleyse, o zaman blockchain ödeme şirketi bunu bugüne kadar gizleyerek harika bir iş çıkarmış durumda.

Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty, Yargıç Torres’in son kararını takiben yaptığı açıklamada, şirketin “2012’de Ripple’ın XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığına dair yasal bir analiz aldığını” gösterecekleri için notların açıklanmasını sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Avukat, SEC’in kripto para birimine karşı dava açmadan önce XRP’nin sekiz yıl boyunca küresel olarak ticaret yaptığını bildiğini ancak bir şey yapmadığını ve bunun oldukça şaşırtıcı bir gelişme olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Bu davayı şiddetle savunmaya devam ederken, halkın bu belgelere erişmesini dört gözle bekliyoruz.”

SEC de geri adım atmıyor. Hakimin kararının ardından, kamuoyunun notları görmesinin kritik olduğunu, çünkü böylece dava başka herhangi bir sonuca ulaşmasa bile düzenleyicinin suçlamaları hakkında yalan söylemediğini halka kanıtlayabileceklerini belirtiyor.

Notlar kamuoyuna açıklandıktan sonra davanın çok farklı bir dinamik alması bekleniyor. Ripple yalan söylemiyorsa, adil bildirim eksikliği savunması güçlenecek ve bu da davanın SEC için çökmesine neden olabilir. Her iki taraf da sonucun kendileri için olumlu olacağı konusunda iyimser kalsa da, 17 Şubat’ta birileri kaybedecek, hem de fena bir şekilde…

İki taraf da savaşmaya devam ederken, XRP son günlerde önemli bir değer artışı gördü. Geçen hafta, haftaya 0,61 dolardan başlayan kripto para birimi yüzde 44 gibi inanılmaz bir değer kazandı. Hafta başlarında ilk 50 kripto arasında en büyük kazanan olan kripto para birimi yazım sırasında ise yaklaşık yüzde 9 artışla 0,8555 dolardan işlem görüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CryptoNewsFlash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.