XRP Davasına İlişkin Dikkat Çeken Araştırma!

0

Önde gelen haber kanalı Fox Business ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple Labs, Inc. arasındaki davayla ilgili bir araştırma raporu yayınladı. Dava geçen yıl Aralık ayından bu yana sürüyor, ayrıca kamuoyu ve medya tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Anlaşmazlık, Ripple’ın XRP üzerinden kayıtlı olmayan menkul kıymetler sattığı iddiasıyla ilgiliydi. Fox Business’ın raporu, SEC’in fintech şirketine karşı ilk kez harekete geçtiği zamanla başlıyor. Davanın, SEC’te bir yetki değişikliğinden birkaç gün önce açıldığına dikkat çekiyorlar. Ayrıca o dönem merak uyandıran durum, Ripple’ın pes edip SEC ile anlaşmayı seçmek yerine davalarıyla mahkemede savaşmayı seçmesiydi.

Davanın sonucu sadece SEC için değil, esasında tüm kripto endüstrisi için oldukça önemli. Bir yandan, SEC galip gelirse, kripto endüstrisinin ileride ciddi düzenleyici incelemeye tabi tutulacağı anlamına gelir. Bu, inovasyonun engellenmesine veya daha da kötüsü kripto platformlarının ABD’den denizaşırı ülkelere gitmesine neden olacağı için endişe yaratıyor.

Fox Business araştırması, davayı SEC’in önceki başkanı Jay Clayton’ın görev süresinden itibaren ele alıyor. Clayton, kripto para birimlerini nasıl düzenleyeceğini ciddi olarak düşünüyordu. Bunu yapmak için, birkaç kripto dolandırıcılığına karşı yaptırım eylemleri düzenledi. Ayrıca, görev süresi boyunca kriptoyla ilgili 87 eylem meydana getirdi. Ancak Ripple’a karşı eylemi, rapora göre şüpheci görünmeye devam ediyor.

İlk olarak, SEC, XRP ile birçok benzerliği olan Ethereum token’ını, Bitcoin ile birlikte menkul kıymet olarak kabul etmedi. ETH’nin amacı, Ripple tarafından çok tartışıldı.

Fox Business, SEC’in eski kurumsal finans direktörü Bill Hinman’ın 2017 ve 2018’de Consensys ile ilişkili kişilerle birkaç toplantı düzenlediğini ve bunun da Ethereum ile oldukça bağlantılı olduğunu tespit etti. Bu, Hinman’ın Ethereum’un menkul kıymet olmadığını ilan eden ünlü konuşmasından önceydi. Ripple taraftarları, bu toplantıların kararını etkilemiş olabileceğini savunuyor.

XRP ve Yatırımcıları Üzerindeki Etkiler

Dava başladığından beri, XRP fiyatı piyasada zemin kazanmak için mücadele ediyor. Dava açıldıktan kısa bir süre sonra, XRP %70 oranında değer kaybetti ve o zamandan beri tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3 dolarlık fiyatına bile yaklaşamadı. Bu, XRP sahiplerinin mücadeleye katılmalarını ve SEC’e karşı dava açmalarını gündeme getirdi. XRP sahipleri, SEC’in eyleminin kendi çıkarlarına uygun olmadığını savundu. John Deaton liderliğindeki XRP sahipleri, davanın başlangıcından mahkemenin arkadaşı statüsüne sahip oldukları zamana kadar davaya müdahale etmeye çalıştılar.

Özetle Fox Business’ın araştırma raporu, SEC’in Ripple’a karşı hamlesinin hala şüpheli olduğunu gösteriyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın