XRP Davası: Ripple’ın Galibiyeti Ethereum İçin De Faydalı Olabilir Mi?

0

Düşmanın düşmanı dostundur. Bu, SEC ile Ripple arasındaki devam eden davada geçerli olabilecek bir ifade. Ethereum da bu üçgende doğrudan veya dolaylı olarak rol oynuyor.

Her şey, Ripple’ın haksız muamele nedeniyle SEC’e Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebinde bulunmasıyla başladı. Tartışmalı bir şekilde, SEC geçtiğimiz dönemlerde, ETH’ye düzenleyicilik açısından yeşil ışık yakmıştı. Bu bağlamda, kripto avukatı John Deaton bir dizi tweet’te ETH ve XRP arasında gelişen denklemle ilgili anlatısını dile getirdi.

“Beğensek de sevmesek de, ironik bir şekilde, SEC davasında XRP ve ETH aynı tarafta” dedi. Ayrıca, ona göre hem XRP hem de ETH birbirlerinin zaferinden yararlanabilir. ETH yükselişinin bir bütün olarak altcoin piyasa değeri üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Benzer şekilde,

“…Ripple adil bildirim konusundan kazanırsa, adil bildirimde bir ETH zaferini garanti eder. Adil bildirim savunması için gerekli olan 14 Haziran 2018 Hinman konuşmasıdır. Ripple’ın avukatları, bu konuşmanın Ripple’a XRP’nin bir menkul kıymet olmadığına dair makul bir inanç sağladığını savunuyor.” 

Burada geçen “adil bildirim” Ripple’ın savunmasında oldukça önemli. Çünkü Ripple, 2019’da XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı hakkında “büyük bir kripto borsası veya belki de birden fazla borsa” tarafından SEC’e yaklaşıldığını ve SEC’in 2015’te FinCEN’in bunu yapmasına rağmen yıllarca bir sınıflandırma yapamadığını öğrendi. SEC, bu savunma stratejisinin önüne geçmek için Ripple’ın savunmasının “hukuken geçersiz” olduğunu belirtti.

Dahası, Haziran 2018’de Hinman yaptığı bir konuşmada, “ETH’in teklifleri ve satışlarının menkul kıymet işlemleri olmadığını” söyledi. XRP de görüş farklılığına rağmen kendisini aynı kategoride değerlendiriyor.

Deaton, “Ripple, XRPL’yi ve ekosistemin Ethereum’a eşit veya ondan daha merkezi olmadığını gösterebilirse, Ripple kazanır (en azından 2018’den günümüze),” diye ekledi.

Ünlü avukat sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gerçek şu ki, tüm altcoinler bir menkul kıymet olarak başlar. Aslında, SEC’deki birçok kişi Bitcoin’i 2010-2015 yılları arasında bir menkul kıymet olarak değerlendirdi. Herster Peirce bu gerçeği fark etti.”

Ancak, Deaton çok uzun zaman önce, şu anki ve eski SEC yetkililerinin birçoğunun çıkar çatışmaları olduğunu iddia etti. Özellikle eski SEC Başkanı Jay Clayton (Ripple davasını açan) ve SEC’in Kurumsal Finansman Bölümü Direktörü William Hinman’ı hedef gösterdi.

Avukata göre, Clayton’ın önceki hukuk firması bir zamanlar Ethereum’un kurucu ortaklarını temsil ediyordu. Ayrıca Hinman’ın eski hukuk firması Simpson, Thacher & Bartlett’in Enterprise Ethereum Alliance’ın yönetim kurulu üyesi olduğunu iddia etti.

Son olarak kripto topluluğu için önemli bir değerlendirmede bulundu:

“Mücadele SEC’e karşı. Beğensek de beğenmesek de ironik bir şekilde, SEC davasında XRP ve ETH aynı tarafta.” 

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indererek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın