WSJ: SEC, Ripple Davasıyla Dijital Para Birimlerinde “Karışıklığa” Neden Oluyor

Wall Street Journal’ın yayın kurulu yayınladıkları bir makalede, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) kripto para birimlerine yaklaşımıyla “kafa karışıklığına” yol açtığı konusunda eleştirdi.

“Düzenleyiciler, kripto para birimlerinin nasıl ele alınacağını belirlemeye yönelik belirsiz yaklaşımları nedeniyle yatırımcılar için “tehlike yaratıyor.”

Bahsedilen bu belirsizlik, bir dijital para birimi ihraççısı olan Ripple Labs’e karşı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun açtığı davada da sergileniyor. SEC Aralık ayında Ripple’ı, şirketin para biriminin 2013’teki ilk teklifine dayanarak 1.3 milyar dolarlık kayıtsız menkul kıymet ihraç etmekle suçlamıştı. SEC, Ripple’ın ürününü tanıtma ve ondan kâr etme çabalarının para birimini bir menkul kıymet olarak nitelendirdiğini söylüyor ve hisse senedi satışlarını düzenleyen kısıtlamalara bağlı olduğunu iddia ediyor.

7 Nisan’da Ripple’a, bir kripto paranın menkul kıymet olup olmadığının nasıl belirlendiğine dair SEC’in dahili belgelerine erişim izni verildiğinde, olayda bir dönüm noktası yaşanmıştı. Bu davadaki bulgular, örneğin SEC’in Bitcoin ve Ethereum’a muafiyet gösterip menkul kıymet olarak ele almıyor olması, “SEC’in yaklaşımının tutarsızlığını vurguluyor”.

Makaleye göre, bu muafiyetler eski SEC Başkanı Jay Clayton’ın resmi bir kural koyma olmaksızın yaptığı açıklamalara dayanıyor. Ripple davasında Yargıç Netburn’ün bulguları, SEC’in hangi para birimlerini düzenlemesi gerektiğini hissettiği ve hangilerinin düzenlemeyeceği konusunda net kurallar belirlemediğini gösteriyor. Bu durum da perakende yatırımcılar için “tehlike oluşturuyor”.

Ripple ve benzer para birimlerinin fiyatları o zamandan beri mahkemenin SEC’in davasıyla ilgili açıklamalarını takip ediyor. 2 trilyon dolarlık kripto para piyasasındaki ABD’li katılımcılar, bireysel yaptırım eylemleri yoluyla pozisyonlarını açıklamayı tercih ederek, SEC’in sağlamayı reddettiği netliği arıyorlar.

Makalede; “Bu karışıklık ve belirsizlik yatırımcılar için risk teşkil ediyor” deniyor. SEC’in yeni başkanı Gensler, Çarşamba günü “komisyon üyeleri ile birlikte çalışıp nasıl ilerleyebileceğimizi görelim” diyerek konuyla ilgili teklife açık olduğunun sinyalini vermiş olduğu düşünülüyor. SEC için bir sonraki adım, mevcut geçici yaklaşımının zararının farkına varmak olmalıdır. Yatırımcılar ve geliştiriciler, en son SEC davasının haberlerini okumadan önce piyasadaki eylemlerinin yasal olup olmadığını bilmeyi hak ediyor.

Kaynak : wsj, coindesk


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.