Eylül 7, 2023

Worldcoin CEO’su Kenya Parlamentosunun Karşısına Çıktı: İşte Nedeni!


Tools for Humanity Kurucu Ortağı ve Worldcoin CEO’su Alex Blania, ülkedeki yasadışı operasyonlar ve veri madenciliği iddialarına yanıt vermek üzere 6 Eylül’de Kenya parlamentosunun geçici komitesinin karşısına çıktı.

Blania’nın sorgusu, Kenya hükümetinin 2 Ağustos’ta ülkedeki Worldcoin projesini askıya almasının ardından geldi. Bu durum Tools of Humanity Hukuk Başkanı Thomas Scott tarafından da 6 Eylül’de aynı komite önüne çıktığında doğrulandı.

Veri Gizliliği Endişeleri

WLD ilk olarak 24 Temmuz’da resmi olarak piyasaya sürülmesinin ardından küresel manşetlere çıksa da, komiteye projenin 2021’den bu yana ülkede insanlık kanıtı doğrulaması sağladığı ve başkentteki operasyonları için 20’den fazla lokasyona sahip olduğu bilgisi verildi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere WLD, 300.000’den fazla Kenyalı’nın projeye kaydolduğu ve gözbebeklerini taradığı ve ülkede resmi olarak tüzel kişilik olarak kayıtlı olmadığı ortaya çıktığında düzenleyici öfkeyi uyandırdı.

Bu iddialara yanıt veren CEO, projenin Nisan 2022’den bu yana Kenya Veri Komiseri Ofisi ile irtibat halinde olduğunu ve burada bir limited şirket olarak değil bir veri denetleyicisi olarak kayıtlı olduğunu belirtti.

 Worldcoin projesinin Kenya’ya olan uzun vadeli bağlılığını vurgulamak istiyoruz. Kenya halkına olan bağlılığımız gerçektir ve her zaman dürüst, uyumlu ve her şeyden önce şeffaf bir şekilde faaliyet göstermeye çalıştık. Kenya’da toplanan tüm kişisel ve biyometrik veriler ABD, İtalya, Almanya, Polonya ya da Güney Afrika’daki sunucularda güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Stratejik Bir Merkez Olarak Kenya

WLD, pilot programı için Şili ve Portekiz’in yanı sıra Kenya’yı seçti. Çünkü ülkenin artan teknoloji benimseme düzeyi, sarsılmaz bütünlüğü ve siyasi istikrarı sayesinde. CEO’ya göre, ülke dünya çapındaki Worldcoin kullanıcılarının dörtte birini oluşturuyor.

Kaynak : DAILYCOIN

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?