Wirecard Dijital Para Birimi Hizmetleri İngiltere’de Durduruldu

0
215

Wirecard’ın dijital para banka kartları artık İngiltere’de çalışmıyor. Bu, ülkedeki dijital para banka kartlarına sahip Crypto.com, TenX ve CryptoPay kullanıcılarının Wirecard banka kartlarıyla artık işlem yapamayacakları anlamına geliyor. Finansal Davranış Otoritesi (FCA) Wirecard’ın İngiltere’deki tüm düzenlenmiş faaliyetlerini durdurması ile ilgili karar verdi, yaşanan gelişme de bu kararın bir sonucu.

Olayın başına gidecek olursak, şirketin denetçisi EY’nin Wirecard hesaplarında 2.1 milyar dolarlık nakit için kanıt bulamadığını söylemesiyle olaylar patlak verdi. O dönem Wirecard, “denetçi kandırmak için” üçüncü bir tarafça “sahte” bilançolar sağlanmış olabileceğini söyledi.

Wirecard daha sonra itirafta bulundu ve kısa süre sonra CEO’su Markus Braun istifa etti, ardından tutuklandı ve kefaletle serbest bırakıldı. Geçtiğimiz günde Wirecard, Münih mahkemesinde iflas başvurusunda bulundu. Şirket, iştirakleri için de iflas başvurularının yapılması gerekip gerekmediğini değerlendirdiklerini bildirdi.

FCA, Visa kripto banka kartlarını sağlayan Wirecard’ın yan kuruluşu Wirecard Card Solutions’ı (WCS) askıya alması ile ilgili “Almanya’da Wirecard ile yakından bağlantılı şirketler hakkında devam eden olaylar bulunmaktadır. Wirecard’ın ana şirketi Almanya merkezli Wirecard AG şu anda güvenlik güçlerinin hedefinde ve iflasla ilgili bir soruşturmadan geçmektedir.” açıklaması yapıldı. Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

“Müşterileri koruma adına adımlar atmaya devam ediyoruz. 26 Haziran tarihi itibariyle firmanın tüm regüle edilmiş aktivitelerini, müşteri fonlarını korumak adına durdurduk. Bu da müşterilerin fonlarına erişilemeyeceği anlamına geliyor.”

Sonuç olarak, Wirecard’ın Birleşik Krallık’ta düzenlenmiş herhangi bir faaliyet yürütmesine artık izin verilmiyor. Wirecard’ın İngiltere’deki yan kuruluşu Wirecard UK, hükümetin şartlarını uygulayan ilk şirketti. Wirecard’ın Kuzey Amerika, Singapur ve Türkiye gibi diğer kıtalarda ve ülkelerde de yan kuruluşları bulunmaktadır.

Henüz başka hiçbir hükümet organı Wirecard’ın yan kuruluşlarına herhangi bir yaptırım uygulamadı, ancak Wirecard’ın bir yan kuruluş yürüttüğü diğer hükümetlerin Wirecard’a ve eski CEO’suna karşı yasal işlem olarak İngiltere’nin adımlarını izlemesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın