Wirecard Dijital Para Birimi Hizmetleri İngiltere’de Durduruldu

Wirecard’ın dijital para banka kartları artık İngiltere’de çalışmıyor. Bu, ülkedeki dijital para banka kartlarına sahip Crypto.com, TenX ve CryptoPay kullanıcılarının Wirecard banka kartlarıyla artık işlem yapamayacakları anlamına geliyor. Finansal Davranış Otoritesi (FCA) Wirecard’ın İngiltere’deki tüm düzenlenmiş faaliyetlerini durdurması ile ilgili karar verdi, yaşanan gelişme de bu kararın bir sonucu.

Olayın başına gidecek olursak, şirketin denetçisi EY’nin Wirecard hesaplarında 2.1 milyar dolarlık nakit için kanıt bulamadığını söylemesiyle olaylar patlak verdi. O dönem Wirecard, “denetçi kandırmak için” üçüncü bir tarafça “sahte” bilançolar sağlanmış olabileceğini söyledi.

Wirecard daha sonra itirafta bulundu ve kısa süre sonra CEO’su Markus Braun istifa etti, ardından tutuklandı ve kefaletle serbest bırakıldı. Geçtiğimiz günde Wirecard, Münih mahkemesinde iflas başvurusunda bulundu. Şirket, iştirakleri için de iflas başvurularının yapılması gerekip gerekmediğini değerlendirdiklerini bildirdi.

FCA, Visa kripto banka kartlarını sağlayan Wirecard’ın yan kuruluşu Wirecard Card Solutions’ı (WCS) askıya alması ile ilgili “Almanya’da Wirecard ile yakından bağlantılı şirketler hakkında devam eden olaylar bulunmaktadır. Wirecard’ın ana şirketi Almanya merkezli Wirecard AG şu anda güvenlik güçlerinin hedefinde ve iflasla ilgili bir soruşturmadan geçmektedir.” açıklaması yapıldı. Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

“Müşterileri koruma adına adımlar atmaya devam ediyoruz. 26 Haziran tarihi itibariyle firmanın tüm regüle edilmiş aktivitelerini, müşteri fonlarını korumak adına durdurduk. Bu da müşterilerin fonlarına erişilemeyeceği anlamına geliyor.”

Sonuç olarak, Wirecard’ın Birleşik Krallık’ta düzenlenmiş herhangi bir faaliyet yürütmesine artık izin verilmiyor. Wirecard’ın İngiltere’deki yan kuruluşu Wirecard UK, hükümetin şartlarını uygulayan ilk şirketti. Wirecard’ın Kuzey Amerika, Singapur ve Türkiye gibi diğer kıtalarda ve ülkelerde de yan kuruluşları bulunmaktadır.

Henüz başka hiçbir hükümet organı Wirecard’ın yan kuruluşlarına herhangi bir yaptırım uygulamadı, ancak Wirecard’ın bir yan kuruluş yürüttüğü diğer hükümetlerin Wirecard’a ve eski CEO’suna karşı yasal işlem olarak İngiltere’nin adımlarını izlemesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.