Ocak 2, 2023

WEF’ten Kripto Para Yorumu: “Dönüm Noktası Yaklaştı!”


Son güncellenme : 02.01.2023 - 21:04

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 2022 kripto para sektöründe yaşanan “kışın”, sektör için bir dönüm noktası olabileceğini düşünüyor.

WEF’in Dijital Para Birimi Yönetişim Konsorsiyumu yetkilisi Dante Disparte, 2 Ocak’ta yayınlanan bir blog yazısında görüşlerini aktardı. Disparte, piyasadaki gerilemenin, çoğu şirketin zorlu varlıkların öne çıkmasıyla silindiği “dot-com balonuna” eşitlenebileceğini belirtti.

Nitekim WEF, kripto para birimlerinin geleceğinin düzenleyiciler tarafından yönlendirileceğine işaret ederken, blockchain teknolojisinin finans sektöründeki rolünü de kabul etti.

WEF, sektörü düzenlemek isteyen yetkililerin hamlelerinin önemine dikkat çekerken, kötü aktörlerin sektörü istismar etmeye devam edebileceğini de belirtti.

“Sorumlu rekabeti mümkün kılan ülkeler geleceği şekillendirecek. Kriptografi ve blockchain’ler, bu araçların yanlış kişiler tarafından kullanıldığında neden olabileceği büyük zarara rağmen, modern ekonomik araç setinin ayrılmaz parçaları olmaya devam edecektir.”

Kripto Para ve Finans Sektörü Artık Çok Yakın

WEF, kriptografi ve blockchain‘in altına yatan teknolojinin yaygın kullanımına dikkat çekti. WEF, söz konusu bu uygulamaların ve denemelerin yakından takip edilmesi ve dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu doğrultuda WEF, bankacılık devi JPMorgan gibi blok zinciri kullanımını giderek daha fazla benimseyen kuruluşları örnek gösterdi.

Bununla birlikte WEF, kötü niyetli isimlerin teknolojiyi kötü amaçlarla kullanma potansiyeli ve para içeren herhangi bir sektörün doğasında var olan risklerin her zaman mevcut olacağını da belirtti.

WEF, buna ek olarak, kripto paranın fon kayıplarına tanık olmasıyla birlikte, sektörü yasaklamanın doğru bir yaklaşım olmayabileceğini belirtti.

“Tüm çığır açan teknolojilerle ilgili daha kalıcı yaklaşım, teknolojileri sorumlu aktörlerin eline vererek ve sorumlu kullanımlarını teşvik ederek zararlı etkilerini netleştirmektir.”

Kaynak : FinBold

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?