Wall Street’te GameStop Sarsıntısı! Kripto Piyasaları Ne Durumda?

Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri düzeltmeyi bitirmiş gibi görünüyor. Bunun yanında genel olarak kripto piyasası için, Wall Street’e kıyasla sakin bir gündü.

27 Ocak’ta 30.458 dolar’la en düşük seviyesine ulaşan Bitcoin, güvenle 31.000 dolar’ın üzerine çıktı ve kendinden emin bir şekilde işlem görüyor. Ethereum’un fiyatı da, Çarşamba günü test ettiği düşük seviyelerden sonra bir geri dönüş ile Bitcoin fiyatını yansıtıyor. Bu hafta ilk kez, ilk 20’deki kripto paraların çoğu yeniden yeşil renkte, en büyük kazançlar Chainlink (%6.6), Uniswap (%7.5) ve AAVE‘den (%6.4) geldi. AAVE ve Uniswap, DeFi yatırımcılar arasındaki popülerliğini sürdürürken bir haftadır arka arkaya kazançlarını artırdı.

Wall Street için farklı bir gündü. Dow, S&P 500 ve Nasdaq, Ekim 2020’den bu yana en büyük düşüşleri kaydetti. S&P 500’de iletişim, hizmetler, finans ve sağlık hizmetleri bugün borsalarda en büyük kaybedenler arasındaydı. Disney, Maerck ve Boeing, her biri %4’lük kayıpla Dow’daki en çok kaybedenler unvanını aldı. Nasdaq %2.5, Netflix %6.2, PayPal %4.65 ve diğer tüm büyük teknoloji hisse senetleri darbe aldı.

Wall Street’teki en dikkat çeken olay ise, GameStop ve WallStreetBets’teki kullanıcılarının hedge fonlarına getirdiği kısa sıkışma. WallStreetBets’ten bir grup insan, söz konusu hisse senedine karşı harekete geçmeye karar verdi ve bu hisse senedini Wall Street’e karşı bir mesaj iletmek amacıyla en iyi silah haline getirdi. Pandemi döneminde sürekli zarar açıklayan şirketin hisseleri, Reddit’te başlayan bir tartışma ve sosyal medya etkisiyle perakende yatırımcının ilgisini çekti ve beklenmeyen bir yükseliş hareketi başlattı. 2006 yılında, şirketin başarılı bir işi olduğunda, hisse senedi sadece 50 dolar değerindeydi. Bu yazıyı yazılırken, şirketin tüm mağazaları kapalıyken ve dijital indirme alanı kar marjlarını yok ederken, şirketin hisse fiyatı 347 dolar değerinde.

Kripto piyasaları için her ne kadar “sakin” bir gün olmuş olsa da, genel olarak finans piyasaları adına ilginç bir gündü. Fed’in yapacağı açıklamalar beklenirken, olaylar beklenmeyen tarafta şekillendi. Ekonomist akademisyen Özgür Demirtaş şu değerlendirmeyi yaptı:

“Finans piyasalarında tarihin en önemli günlerinden biri yaşanıyor. Dün ve Bugün küçük yatırımcıların büyük yatırımcıları paramparça ettiği günler olarak geçecek tarihe. Ben de mutluyum. Elon’a da helal olsun biraz da o başlatmış oldu olayı. […] Ancak bunun dönüşü de olur. Hisse alımlarında manupülasyon amaçlı beraber hareket etmek suç. SEC olayın üstüne gidecektir.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.