Mayıs 14, 2024

Vitalik Buterin Ethereum Ağındaki Yüksek Gas Ücretleri için Çözüm Önerdi


Vitalik Buterin, Ethereum ağında süregelen yüksek gas sorunlarını ele almak için ağın işlem calldata ve gas kullanımını optimize etmeyi amaçlayan büyük bir yeni öneri sundu.

EIP-7706 olarak adlandırılan bu taslak öneri, işlem calldata yönetimine yenilikçi bir yaklaşım getirerek, calldata işlemleri için özel olarak tasarlanmış yeni bir gas türü tanıtıyor. Bu öneri, calldata işlemleri için ayrı bir ücret piyasası sunarak, farklı bir taban ücreti ve blok başına gas limitleri ile birlikte teorik olarak her bloktaki maksimum calldata boyutunu önemli ölçüde azaltmayı ve calldata’yı ortalama olarak daha uygun hale getirmeyi amaçlıyor.

Vitalik Buterin‘in bu öneriyi geliştirmesindeki motivasyon, mevcut gas modelindeki verimsizlikleri gidermekten kaynaklanıyor.

Ethereum’un gas limiti uygun görünse de, artan işlem hacmini blok boyutunu, verimliliği ve maliyeti tehlikeye atmadan yönetme konusundaki endişeler devam ediyor. EIP-7706, calldata gas yönetimi için akıcı bir mekanizma getirerek bu endişeleri hafifletmeyi ve böylece blok alanını ve işlem maliyetlerini optimize etmeyi hedefliyor.

Ayrıca, öneri, taban ücreti ve öncelik ücretini bir vektör olarak kapsayan yeni bir işlem türü tanıtıyor ve böylece üç gas türünün de aynı kod yolları üzerinden işlenmesini sağlıyor. Bu birleşik yaklaşım, farklı gas türleri arasında tutarlılık sağlayarak Ethereum (ETH) ağının genel verimliliğini ve istikrarını artırıyor.

Bu gelişme, Buterin’in kısa süre önce çok boyutlu gas hakkında sunduğu içgörüler ve daha verimli bir işlem işleme modeline geçişinin hemen ardından geliyor.

Tek boyutlu gas modelinden çok boyutlu bir modele geçiş, Ethereum için önemli bir ilerleme olarak geniş çapta kabul görüyor ve bu geçiş, ağın ölçeklenebilirliğini, verimliliğini ve gelecekteki taleplere olan hazırlığını artırmayı vaat ediyor.

Kaynak : U.Today

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?