Ocak 25, 2023

Visa’dan Kripto Para Açıklaması: Geleceğin Sektörü Bunlar!


Ödeme firması Visa’nın CEO’su, yeni nesil ödemeleri güçlendirmek için blockchain destekli çözümlerin hızlandırılacağına inanıyor. Resmi olarak 1 Şubat’ta emekli olacak olan Al Kelly, Visa şirketinin 24 Ocak’taki yıllık hissedarlar toplantısı sırasında şirketin özel stabilcoin’ler ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) konusundaki niyetlerini konu alan bir tartışma yürüttü.

Visa Kripto Endüstrisinde Önemli Adımlar Atıyor

San Francisco Business Times’ın 24 Ocak tarihli bir makalesine göre Kelly, henüz erken aşamada olsalar da stabilcoin’lerin ve CBDC’lerin ödeme alanında önemli bir role sahip olduğunu düşünüyor. Bu amaçla Visa’nın çeşitli projeler üzerinde çalıştığını belirtiyor.

Visa’nın CBDC ve stabilcoin’in benimsenmesini kolaylaştırmak için Eylül 2021’de bir blockchain birlikte çalışabilirlik projesi üzerinde çalışmaya başlamasından bu yana henüz bir değişiklik yapılmadı.

Ödeme ekosistemine yatırım yapmak istediğimiz için, kripto para fonlarına ve işletmelerine ihmal edilebilir yatırımlar yaptık.

Kelly ayrıca 2022’de kripto para sektörünü sarsan çöküşlerin Visa’nın bilançosunu etkilemediğini doğruladı. CEO’Ya göre, bu başarısızlıklar nedeniyle herhangi bir kredi zararı oluşmadı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Kelly, Visa’nın ödeme sisteminin bütünlüğünün, tüm ödeme sisteminin ve elbette markalarının itibarının, yaptıkları her şeyde bütünlüğü korumaya çalıştıkları için bir güven sembolü olarak hizmet ettiğini teyit ediyor.

Kripto Projeleri Yaygınlaşıyor

Visa uzun süredir çeşitli kripto para temalı projeler üzerinde çalışıyor. Eylül 2021’de başlatılan Evrensel Ödeme Kanalı (UPC) konsepti, CBDC’lerin ve özel stabilcoin’lerin farklı ödeme kanallarından transfer edilmesine olanak tanıyan bir “ağlar ağı” oluşturmak için oluşturuldu. Ancak Visa, bir yıldan uzun bir süredir UPC hakkında henüz bir güncelleme paylaşmadı.

20 Aralık 2022’de, ödeme endüstrisinin en büyük şirketi, otomatik faturaların bir kullanıcının Ethereum destekli cüzdanı aracılığıyla ödenmesini sağlamak için bir plan geliştirdiğini açıkladı. Buna ek olarak, Visa kısa süre önce, 26 Ekim 2022’de Blockchain.com ile hala aktif olan ve FTX ile işbirliğini durduran bir diğeri de dahil olmak üzere birkaç “sıfır maliyetli” kripto para birimi banka kartı başlattı.

Kaynak : Blockchainreporter

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?