Mart 1, 2022

Visa ve Mastercard, Yaptırımlar Kapsamında Rus Bankalarını Engelledi!

Dünyanın en büyük kart operatörleri ve ödeme sağlayıcıları olan Visa ve Mastercard, ABD’nin yaptırım emirleri kapsamında Rus bankalarını ağlarından engellediklerini duyurdu. Şirketler ayrı ayrı Ukrayna’ya insani yardım için kullanılacak 2 milyon dolar bağışta bulunduğunu açıkladı.

Bu hareket, birkaç Rus bankasının SWIFT işlem sisteminden bloke edildiğinin açıklanmasının ardından, Rusya’ya yönelik şimdiye kadarki en katı ABD yaptırımlarından sonra geldi. Washington ayrıca Rus merkez bankasının denizaşırı varlıklarının yanı sıra birkaç üst düzey Kremlin yetkilisinin varlıklarını da dondurduğunu açıkladı.

Visa, yeni kısıtlamalara uymak için hızlı adımlar attığını belirtirken, Mastercard, düzenleyicilerin gereksinimlerine tam olarak uymak için düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceğini belirtti. Her iki firma da kara listenin finansal bir etkisinin olup olmayacağına ilişkin bir görüş sunmadı.

Ukrayna’yı işgali üzerine Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar, birçok şirketin ülke ile bağlarını koparmasına neden oldu. Son zamanlarda, İngiliz petrol devi BP, devlete ait Rus akranı Rosneft’teki %20’lik hissesinden çıkardığını ve bu hissenin 25 milyar dolara kadar çıkabileceğini belirtti.

Shell ayrıca, gaz grubu Gazprom ile ortaklaşa yürüttüğü Rus operasyonlarını da sonlandıracağını belirtti. Reuters’in bildirdiği habere göre, borsa operatörleri Nasdaq ve Intercontinental Exchange de Rusya merkezli şirketlerin hisselerinin ticaretini geçici olarak durdurdu.

Bu Yaptırımlar Kripto için Daha Fazla Potansiyel Yaratabilir mi?

Visa ve Mastercard’ın Rus bankalarını engellemesi ve çoğu yerel borç verene karşı katı yaptırımlar, özellikle geleneksel finans ağlarına erişimini kaybetmeye hazır olan vatandaşlar tarafından kripto paranın daha fazla benimsenmesine neden olabilir.

HSBC de dahil olmak üzere uluslararası bankalar da ülkedeki operasyonları durduracaklarını açıkladığını göz önüne alırsak, bu potansiyel bir hayli yüksek.

Rus kripto ticaret hacimleri, ABD yaptırımlarının ilk dalgasından sonra zaten yükselirken, Ruble, Bitcoin ve çoğu büyük altcoin karşısında düşüş yaşadı.

Rusya’da kripto paranın benimsenmesi, çatışmadan önce bile yükselişteydi. Bir hükümet raporu, Rusların dünyadaki varlıkların yaklaşık %12’sini ellerinde tuttuklarını belirtmişti. Ülke ayrıca, özellikle büyük Çin ve Kazakistan’daki yasaklardan sonra, kripto madenciliği için potansiyel bir hedef olarak tanımlanmıştı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.