Vikipedi’den Kripto Karşıtı Adım!

0
Vikipedi'den Kripto Karşıtı Adım!

Vikipedi’yi yöneten kar amacı gütmeyen kuruluş Wikimedia Foundation (WMF), kripto bağışlarını kabul etmeyi bıraktığını açıkladı.

WMF tarafından yapılan bir güncellemede kuruluş, “bir bağış aracı olarak kripto para biriminin doğrudan kabulünü durdurmaya karar verdiğini” söyledi. Ayrıca Bitpay hesabını da kapatacağını belirtti.

Karar, yaklaşık 300 WMF üyesi arasında uzun süren bir tartışmanın ardından alındı. 234 üye bağışları kaldırmak için oy verirken 94 üye bağışları korumak için oy kullandı.

WMF, hizmete başladığı 2014 yılından bu yana yaklaşık 8 yıldır kripto bağışlarını kabul ediyordu. WMF’nin kripto bağışlarını durdurma kararını bildiren nedenlerden bazıları arasında Bitcoin’in çevresel etkisi, dolandırıcılık riskleri ve WMF’nin aldığı kripto bağışlarının geleneksel bağış yapma yöntemlerine kıyasla çok az olması yer alıyor. Örmek olması açısından 2021’de WMF, toplam bağışların yalnızca %0.08’ini oluşturan Bitcoin bağışlarında yalnızca 130.100 dolar topladı.

WMF üyeleri tarafından yapılan oylama, WMF’nin Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum katkılarını kabul etme politikasını yeniden gözden geçirmesini sağladı.

Uzun süredir Vikipedi editörü olan ve ve Web3 Is Going Just Great’in yaratıcısı olan Molly White, Ocak ayında Vikipedi’nin kripto bağışlarını kabul etmeyi bırakmasını öneren ilk kişiydi. Molly ayrıca kripto bağışlarını kabul etmenin Vikipedi’nin “doğal olarak riskli” yatırımları desteklediğini gösterdiğini savundu. Molly’nin önerisi Şubat ayında kabul edildi ve yeni yapılan oylamayla sonuçlandı.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın