Mayıs 2, 2022

Vikipedi’den Kripto Karşıtı Adım!

Vikipedi’yi yöneten kar amacı gütmeyen kuruluş Wikimedia Foundation (WMF), kripto bağışlarını kabul etmeyi bıraktığını açıkladı.

WMF tarafından yapılan bir güncellemede kuruluş, “bir bağış aracı olarak kripto para biriminin doğrudan kabulünü durdurmaya karar verdiğini” söyledi. Ayrıca Bitpay hesabını da kapatacağını belirtti.

Karar, yaklaşık 300 WMF üyesi arasında uzun süren bir tartışmanın ardından alındı. 234 üye bağışları kaldırmak için oy verirken 94 üye bağışları korumak için oy kullandı.

WMF, hizmete başladığı 2014 yılından bu yana yaklaşık 8 yıldır kripto bağışlarını kabul ediyordu. WMF’nin kripto bağışlarını durdurma kararını bildiren nedenlerden bazıları arasında Bitcoin’in çevresel etkisi, dolandırıcılık riskleri ve WMF’nin aldığı kripto bağışlarının geleneksel bağış yapma yöntemlerine kıyasla çok az olması yer alıyor. Örmek olması açısından 2021’de WMF, toplam bağışların yalnızca %0.08’ini oluşturan Bitcoin bağışlarında yalnızca 130.100 dolar topladı.

WMF üyeleri tarafından yapılan oylama, WMF’nin Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum katkılarını kabul etme politikasını yeniden gözden geçirmesini sağladı.

Uzun süredir Vikipedi editörü olan ve ve Web3 Is Going Just Great’in yaratıcısı olan Molly White, Ocak ayında Vikipedi’nin kripto bağışlarını kabul etmeyi bırakmasını öneren ilk kişiydi. Molly ayrıca kripto bağışlarını kabul etmenin Vikipedi’nin “doğal olarak riskli” yatırımları desteklediğini gösterdiğini savundu. Molly’nin önerisi Şubat ayında kabul edildi ve yeni yapılan oylamayla sonuçlandı.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Invezz
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?