Vergilendirme Bitcoin’in Karbon Sorununu Çözebilir Mi?

0
354

Bitcoin’in eleştirilen yönlerinden biri de karbon sorunu. Bitcoin üretimi, çok yüksek düzeyde karbon emisyonuna neden olan çok zararlı bir süreç. Bunun sadece Bitcoin’de bulunan bir sorun olmadığını söylememiz gerek, aslında birçok yeni teknoloji çevreye oldukça zararlı. Bu noktada yapılması gereken ise bunları konuşup çözüm yolu üretmektir.

Bitcoin’in büyük karbon ayak izine, Bitcoin’in çalışma sistemi sebep oluyor. Bitcoin madenciliği sürecinde büyük miktarda elektriğe ihtiyaç duyan büyük miktarda hesaplama gücü kullanılıyor. Bu da şu anda Bitcoin’in benimsenmesinin önündeki engellerden biri. Dünyanın gezegene zararlı olduğu görülen bir şeyi kolayca benimsesi beklenilemez.

Peki vergilerin bu konuda nasıl bir işlevi olabilir? Bitcoin dünya tarafından kabul edilirse, karbon dengeleme programlarını finanse etmek için Bitcoin sahiplerini ve madencileri vergilendirme ihtimali düşünülebilir. Bunu verilen zararı telafi etmek olarak değerlendirebiliriz; zararı kabul edip, çözüm üretmek.

Tabii ki, daha fazla vergi yatırımcıların kaçınmak istediği bir durum. Burada gerçekçi olmalıyız, eğer Bitcoin ana akım tarafından benimsenirse, bu noktada hükümetlerin de istekleri olacaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu, en azından bir karbon vergisi ile zararı telafi etmek olacaktır.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın