Mart 18, 2020

Venezüella, Salgın Sebebiyle Bankaları Kapattı, Bitcoin Ticareti Arttı

Venezüella’da 33 koronavirüs vakası olmasına rağmen, Başkan Nicolas Maduro bugün ölümcül virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkeyi karantina altına aldı.

Maduro’nun kararnamesine uygun olarak, tüm ulusal bankacılık sistemi süresiz olarak kapılarını kapattı. Bu arada, Venezuela’daki Bitcoin ticareti artıyor.

Venezuela’daki tüm bankacılık faaliyetleri için en yüksek düzenleyici kurum olan SUDEBAN’ın başkanı Antonio Morales Rodriguez, bu hafta başında ülkenin bankalarına hitaben, süresiz olarak kapılarını kapatmaya çağıran bir mektup yayınladı:

“16 Mart 2020 Pazartesi gününden başlayarak, ülke çapındaki ajanslar, şubeler, ofisler ve idari merkezler aracılığıyla müşterilere, kullanıcılara ve genel kamuoyuna doğrudan ilişki gerektiren tüm faaliyetlerin süresiz olarak askıya alınacağını bildirmek için bu mektubu yazıyorum.”

Bununla birlikte, banka kapanış haberleri Venezüella halkı tarafından daha çok ilgi görmedi. Nakit kıtlığı, ABD Dolar’ına bağımlılık ve zayıf teknolojik altyapı, Venezüellalıların geleneksel bankacılık hizmetlerinden vazgeçmelerine neden olmuştu. Yıllar boyunca, Venezuela’da kayıt dışı bir ekonomi gelişti. Çoğu insan nakit (varsa), takas, altın (ülkenin güney bölgelerinde) ve kripto paraya (nüfusun küçük ama büyüyen bir kesimi arasında) yöneldi.

Aynı zamanda, Latin Amerika’da, diğer ülkeler (Brezilya hariç) yeni koronavirüs konusunda giderek daha temkinli hale geliyor. Şili, Kolombiya, Ekvador, Peru, Uruguay ve Paraguay gibi ülkeler sınırlarını kapattılar ve bu ülkelerdeki nüfusun çoğu karantina altında evlerinde kalmaya zorlandı.

Aynı şekilde, bu ulusların birkaçında kripto ticaret hacmi artıyor gibi görünüyor. Örneğin, Kolombiya’da Bitcoin ticaret hacmi, 2019’un ortasından beri ülkede görülmeyen rakamlar olan 289 BTC’den 403 BTC’ye bir haftada yükseldi. Arjantin’de tüccarlar 50 BTC’lik bariyeri kırdı.

Bu arada, kripto ticaretinin en yüksek olduğu ülke olan Çin’de, Bitcoin, bu haftanın başında ilk kez OTC platformlarında %6’dan fazla bir kazanca ulaştı.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?