Venezüella, Salgın Sebebiyle Bankaları Kapattı, Bitcoin Ticareti Arttı

0

Venezüella’da 33 koronavirüs vakası olmasına rağmen, Başkan Nicolas Maduro bugün ölümcül virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkeyi karantina altına aldı.

Maduro’nun kararnamesine uygun olarak, tüm ulusal bankacılık sistemi süresiz olarak kapılarını kapattı. Bu arada, Venezuela’daki Bitcoin ticareti artıyor.

Venezuela’daki tüm bankacılık faaliyetleri için en yüksek düzenleyici kurum olan SUDEBAN’ın başkanı Antonio Morales Rodriguez, bu hafta başında ülkenin bankalarına hitaben, süresiz olarak kapılarını kapatmaya çağıran bir mektup yayınladı:

“16 Mart 2020 Pazartesi gününden başlayarak, ülke çapındaki ajanslar, şubeler, ofisler ve idari merkezler aracılığıyla müşterilere, kullanıcılara ve genel kamuoyuna doğrudan ilişki gerektiren tüm faaliyetlerin süresiz olarak askıya alınacağını bildirmek için bu mektubu yazıyorum.”

Bununla birlikte, banka kapanış haberleri Venezüella halkı tarafından daha çok ilgi görmedi. Nakit kıtlığı, ABD Dolar’ına bağımlılık ve zayıf teknolojik altyapı, Venezüellalıların geleneksel bankacılık hizmetlerinden vazgeçmelerine neden olmuştu. Yıllar boyunca, Venezuela’da kayıt dışı bir ekonomi gelişti. Çoğu insan nakit (varsa), takas, altın (ülkenin güney bölgelerinde) ve kripto paraya (nüfusun küçük ama büyüyen bir kesimi arasında) yöneldi.

Aynı zamanda, Latin Amerika’da, diğer ülkeler (Brezilya hariç) yeni koronavirüs konusunda giderek daha temkinli hale geliyor. Şili, Kolombiya, Ekvador, Peru, Uruguay ve Paraguay gibi ülkeler sınırlarını kapattılar ve bu ülkelerdeki nüfusun çoğu karantina altında evlerinde kalmaya zorlandı.

Aynı şekilde, bu ulusların birkaçında kripto ticaret hacmi artıyor gibi görünüyor. Örneğin, Kolombiya’da Bitcoin ticaret hacmi, 2019’un ortasından beri ülkede görülmeyen rakamlar olan 289 BTC’den 403 BTC’ye bir haftada yükseldi. Arjantin’de tüccarlar 50 BTC’lik bariyeri kırdı.

Bu arada, kripto ticaretinin en yüksek olduğu ülke olan Çin’de, Bitcoin, bu haftanın başında ilk kez OTC platformlarında %6’dan fazla bir kazanca ulaştı.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın