Eylül 24, 2020

Venezuela, Kripto Madenciliğini Yasallaştıran Yasayı Onayladı!


Raporlar; Venezuela’nın, Kripto varlıkları ve ilgili faaliyetlerin Ulusal Müfettişi (Sunaccrip) aracılığıyla bildirilen kararnamenin arkasından Bitcoin madenciliğini yasallaştırdığını söylüyor. Bitcoin ve diğer kripto para madenciliği yapmakla uğraşan tüm kuruluşların ve bireylerin ajansa lisans için başvurması gerekmektedir.

Bir diğer rapora göre; açıklanan kararname, “Venezuela topraklarında çalışan tüm madencileri birleştirmeye çalışan” bir Ulusal Dijital Madencilik Havuzu (NDMP) oluşturulmasıyla sonuçlanacak. Bunun yanı sıra, Sunacrip şefi Joselit Ramiez tarafından onaylanan kararname belgesinde “bu lisansların mali geliri’” dile getirilmiyor.

Buna rağmen, madencilerin bu değişiklerle uyabilmesini sağlamak adına kararnamede şu sözlere yer verildi:

Yetkililer, madencilik ekipmanlarının hem üretimini hem de ithalatını denetleyecek. Benzer şekilde, bitcoin ve diğer kripto para birimleri için madencilik çiftlikleri, Devletin desteğiyle ancak Sunacrip tarafından denetlenirlerse faaliyet gösterebilecekler.

Venezuela’nın Kripto Madenciliği Hakkında Yeni Yönetmeliği

Venezuela, yetkililerin ‘’ aşırı miktarda güç tüketimi’’ ismini koyduğu şey sebebi ile ‘’sübvansiyonlu konutların olduğu herhangi bir düşük gelir getiren mahallede ‘’bitcoin madenciliği çalışmalarının’’ olmayacağını dile getirdi. Tüm bu durumlardan önce Venezuela ordusu neredeyse 315 Bitmain Antminers sahibi olmuştu.

21 Eylül ardından tamamen onaylanan yönetmeliklere göre;

Venezuela artık “bitcoin ve diğer kripto para madenciliği için ASIC ekipmanı kullananların” NDMP’ye bağ kurmasını istiyor. Bu olaylardan sonra yetkililer güç tüketimi konusunda daha az endişe duyuyor.

Peki havuz dışında faaliyet gösteren madenciler ne yapacak?

“Kararname belgesinde belirtilen önlemlere, ihlallere ve yaptırımlara” tabi tutulacağı söz konusu olduğu söyleniyor. Bu durumda ise madenciler çalışmalarını daha dikkatli yapmaya özen gösteriyor.

Venezuela yüksek kurumlarının NMDP’yi denetim altına alma konusundaki kararlılığı devam ederse, bunun hükümeti madencilere ödül vermekle görevlendirileceğini söylüyor. Fakat bu durum, havuz operatörü fonlarının ödemelerini istediği zaman yapabilmesini sağlar. İşte o zaman madenciler için büyük bir risk oluşmuş olur.

Krizden oldukça hasar gören ülke, Brezilya ile bölgedeki eşler arasında bitcoin ticaret hacimlerinin öncüsü olurken, Bitcoin madenciliği konusunda önemini korumaya devam ediyor.

Son olarak Venezuela %0,42 civarında bir hashrate payı ile, Cambridge Üniversitesi’nin en yüksek bitcoin hash oranlamasını elde etmiş ilk on ülke arasında bulunan tek Latin Amerika eyaleti olmaktadır. Resmileştirmelere devam ettiği sürece ise pay oranının artacağı düşünülüyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ece Önel hakkında :

Merhaba ben Ece Önel, Dokuz Eylül Üniversite'sinde okuyorum. Freelance olarak çalışıyorum ve aynı zamanda güncel haberleri takip ederek bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. Yaklaşık iki senedir kendimi bu alanda geliştiriyorum. İyi okumalar. :)

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?