Nisan 21, 2021

VeChain (VET) Nedir? VeChain Hakkında Rehber

Vechain Nedir? VET Nedir?

VeChain, tedarik zinciri yönetimini basitleştirmeye ve geliştirmeye yardımcı olmak ve iş süreçlerini geliştirmek için oluşturulmuş bir blockchaindir.

Başlangıçta, gerçek hayattaki bir ürünün sahte olup olmadığını belirlemenin, sahtekarlıkları ve taklitleri önlemenin bir yolu olarak tasarlandı. O zamandan beri büyük şirketler tarafından şarap üretiminden araba üretimine kadar her şeyin izlenmesine yardımcı olmak için kullanılıyor.

Bunu yapmanın yolu basit: her ürüne benzersiz bir kimlik veriliyor, ardından tedarik zincirinin her aşamasında neler olduğunu izlemek için sensörler kullanılıyor. Bu şekilde, şirketler ürünlerin doğru şekilde kullanıldığından emin olabiliyorlar ve tüketiciler satın aldıklarının yasal olduğunu doğrulayabiliyor.

VeChain blockchainini kullanan şirketlere örnek olarak otomobil satışlarında kilometre sayacı dolandırıcılığını önlemek için VeChain’i kullanan BMW, lüks deri ürünleri takip etmek için VeChain kullanan LVMH, Yiyecek kaynağını izlemek için VeChain’i kullanan Walmart’ı sayabiliriz.

VeChain (VET), kurumsal düzeydeki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak inşa edilen ilk blockchainlerden biriydi. Projenin arkasındaki geliştiriciler, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanarak tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüsü yönetimini iyileştirmeye çalışıyor. Önemlisi, platform, kullanıcılara tedarik zinciri protokollerini ve iş süreçlerini geliştirmek isteyen işletmeler için ideal kılan çeşitli yeni işlevler sunuyor.

Günümüzde lojistik sektörü asimetrik bir bilgi probleminden muzdariptir. Mevcut sistemler büyük miktarda veri toplasa da, bu veriler optimal bir şekilde iletilmez. Çoğu durumda, ciddi bölümlendirme, tüm tedarik zincirinin merkezi veri kaynaklarına güvenmesine neden olur. Bu birlik eksikliği, şeffaflık eksikliği ve gecikmiş veri iletimi ile sonuçlanır.

VeChain, işletmelere muazzam miktarda veriyi izleme yeteneği sağlar. Bu göstergeler, kalite, orijinallik, saklama sıcaklığı ve nakliye durumu gibi öğeleri içerebilir. Etkileyici bir şekilde VeChain, tüm bu özellikleri güvensiz ve dağıtılmış bir iş ekosistemi aracılığıyla sağlar. Bu şekilde VeChain, genel giderleri azaltır ve hesap verebilirliği artırır.

VeChain Nasıl Çalışır?

VeChain, tedarik zinciri sektörünü modernize etme hedefini gerçekleştirmek için çeşitli teknolojiler kullanır. Örneğin VeChain, sevkiyat sırasında kritik verileri izlemek için çeşitli Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) etiketleri ve sensörleri kullanır. Bu bilgiler, blockchainde gerçek zamanlı olarak yayınlanır.

Bu strateji, tüm paydaşların veya piyasa katılımcılarının, durumunu ve gerçekliğini doğrulamak için ürünü izlemesini sağlar. En önemlisi, bu yaklaşım büyük karmaşık tedarik zincirleri için mükemmeldir. VeChain, bu devasa ağları izleyebilir ve işletmelerin gelişmelerden anında haberdar olmasını sağlayabilir.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

VeChain, IoT ve DLT teknolojilerinin entegrasyonunda öncüdür. VeChain, temelden IoT entegrasyonu düşünülerek inşa edilmiştir. Nesnelerin İnterneti, şu anda küresel olarak kullanımda olan milyarlarca akıllı cihaz ağını ifade eder. Bu cihazların tümü akıllıdır çünkü bir tür sensöre ve çevrimiçi veri iletişimi yeteneğine sahiptirler. Bugün, bu cihazlar, televizyonlardan kapı zillerine, şu anda elinizde tuttuğunuz telefona kadar bir dizi şeyi kapsamaktadır.

IoT ve blockchain teknolojisinin entegrasyonu birlikte mükemmel bir anlam ifade etmektedir. Blockchain teknolojisi, bu kadar büyük miktarda veriyi fikir birliği yoluyla neredeyse gerçek zamanlı olarak izlemek için uygun fiyatlı bir yol sağlar.

Duel Token

VeChain, Ethereum’dan bir şey ödünç aldı; dual token stratejisi. Bu blockchain ekosistemi tarzında, bir token kamu yatırımı ve/veya dijital nakit olarak hizmet ederken, diğeri akıllı sözleşme yürütme ve programlama içindir.

Bu stratejinin iki ana avantajı vardır. İlki, bu sistemin etkili bir yönetim sağlamasıdır. Blockchainlerin topluluğu içeren yönetişim modellerine sahip olması gerekir, aksi takdirde mutsuz topluluk üyelerinden hard fork riskini alırlar. Dual token stratejisini kullanmanın ikinci avantajı, blockchain’e öngörülebilir bir ekonomik model sağlamasıdır.

VeChain Token (VET)

VET, bir borsaya yatırım yapacağınız kripto para birimidir. VeChain blockchaini içinde bir değer artışı olarak hizmet eder. Bu token, blockchain boyunca değer aktarabilir ve akıllı sözleşmeleri harekete geçirebilir. Ayrıca, kullanıcıların VeChain blockchaininde çalışan Dapps üzerindeki işlemler için ödeme yapma şekli de budur.

Son olarak, VET koinlerini stake eden node’lar, ağ yükseltmeleri için oylama yeteneği kazanır ve her blokta VTHO ile ödüllendirilir.

Şu anda dolaşımda 64.3 milyar VET bulunmaktadır. VET, CoinMarketCap verilerine göre piyasa değerine açısından ilk 20 kripto para birimi arasında 13. sırada yer almaktadır.

VeChainThor Energy (VTHO)

VeChain sisteminde kullanılan ikinci token VeChainThor Energy’dir. Bu token, akıllı sözleşme işlemlerine güç sağlamak için enerji token’ı görevi görür. Bu token’lar herkese açık değildir. Sözleşme yürütme maliyetlerini karşılamak için yalnızca geliştiriciler bu token’ları kullanır.

Yetki Kanıtı

Kullanıcılar arasındaki işlemlerin doğrulandığı ve VeChain’in halka açık defterine eklendiği süreci düzenlemek için VeChain Thor, yetki kanıtı (PoA) olarak bilinen bir fikir birliği mekanizması kullanır.

Blockchaine işlem ekleyen ve doğrulayan kullanıcılar Yetkili Masternode olarak bilinir ve bunlardan biri olmak için kullanıcıların minimum 25 milyon VET hissesi alması ve kimlik bilgilerini VeChain Vakfı’na sunması gerekir.

Masternode

VeChain, fikir birliğine varmak için 101 Ana Masternode’dan oluşan bir gruba güvenmektedir. Bu strateji, işlem sürelerini önemli ölçüde iyileştirmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu ağ içinde anonim node’lar yoktur. Bu sistemdeki blokları doğrulayabilmeniz için önce KYC ve AML ID doğrulamasını tamamlamanız gerekir. Geliştiriciler, bu yaklaşımın dengeli pazar stratejileri için gerekli olduğuna inanıyor.

İlginç bir şekilde, VeChain ayrıca ekonomik masternodları da kullanmaktadır. Bu node’lar, VeChain ekosistemiyle ilgili konularda oylama yapabilir. Bir ekonomik masternode sahip olduğu her 10.000 VET için bir oy alır.

Yönetim

VeChain’in merkeziyetçilik ve ademi merkeziyetçilik arasında bir denge sağlama hedefi doğrultusunda, oylar bir kişinin sahip olduğu VET miktarına göre dağıtılır. Oyların %20’sinden, bir milyonun üzerinde VET’e sahip olan kişiler sorumludur. Kimliklerini doğrulayan ve bir milyon VET sahibi olan kullanıcılar ise oyların %30’undan sorumludur. Gerisi topluluk arasında bölünmüş durumdadır.

VeChain’in Kuruluşu

Ve Chain, tedarik zinciri endüstrisinde verileri şeffaf ve eyleme geçirilebilir hale getirmek amacıyla 2015 yılında kuruldu. Projenin yaratıcısı Sunny Lu, bu girişimden önce Louis Vuitton China ile yaptığı yöneticilik çalışmalarıyla tanınıyordu. Giyim üreticilerinin karşılaştığı tüm tedarik zinciri sorunlarıyla başa çıkmanın, bu eşsiz sistemi geliştirmesi için ona ilham verdiğini düşünebiliriz.

VeChain’in VET’i Ethereum blockchaininde başlatıldı. Bu yaklaşım, piyasada yaygın bir stratejidir çünkü geliştiricilerin konseptlerini sergilemelerine ve kendi blockchainlerini geliştirmek için fon toplamalarına izin verir. Sonunda VeChain’in yaptığı da tam olarak buydu. Günümüzde VET, yerel VeChain ekosistemi içinde faaliyet göstermektedir. Bu şekilde, geliştiriciler doğrudan müşterilerine yönelik özellikler sağlayabilir.

VET’in Neden Bir Değeri Var?

VET, VeChain’i destekleyen ana kripto para birimidir ve stake etmek, harcamak, göndermek veya tutmak için kullanılabilir.

Ayrıca, VeChain üzerine inşa edilen uygulamaların işlemler için ödeme yapması için VTHOR’a ihtiyacı olacaktır. Uygulamalar popülerse, VTHOR’a olan talep artmalıdır, bu da VET coinlerine olan talebin artmasına ve dolayısıyla değerini artırmasına neden olur.

Buna ek olarak, kullanıcıların VET token’larını elinde bulundurmaları ve stake etmeleri için bir nedenleri daha vardır, çünkü bu onlara VTHOR arzını artırmak veya azaltmak da dahil olmak üzere VeChain ağındaki değişikliklere oy verme seçeneği sunar.

Diğer birçok kripto para birimi gibi, VET jetonlarının arzı sınırlıdır, bu da her zaman yalnızca 86,7 milyar VET olacağı anlamına gelir.

Neden VeChain Kullanılıyor?

Kullanıcılar, işletmelerin tedarik zinciri yönetimi için uygulamalar oluşturma ve ürünlerde sahteciliğe karşı önlemler oluşturma becerisine dayanarak VeChain’i çekici bulabilirler.

İşletmeler, duel token tasarımı sayesinde istikrarlı işlem ücretlerinden yararlanmak için de VeChain’i kullanabilirler. Yatırımcılar, piyasanın bir gün kurumsal blockchainlerini destekleyeceğine inanırlarsa portföylerine VET coinleri eklemeyi de tercih edebilirler.

Kaynak : decrypt, kraken
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?