Eylül 15, 2022

Ünlü Yazardan Eleştiri: “Bitcoin Adeta Bir Tümör!”


Son güncellenme : 28.10.2022 - 00:15

Kripto para endüstrisi her geçen gün büyümeye devam ediyor ve Bitcoin de bu büyümeden payını alıyor. Artan piyasa değeri ve popülerliğine rağmen birçok insan endüstriye “şüpheci” yaklaşmaya devam ediyor. Bu isimlerden birisi de “The Black Swan” isimli kitabın yazarı Nassim Nicholas Taleb oldu.

Taleb, CNBC kanalında katıldığı Squawk Box programında modern ekonomik ortamı eleştirerek Bitcoin gibi tümörlerin oluşmasına yol açtığını ve sonuç olarak ekonomiye büyük zararlar verdiğini iddia etti.

“Ekonomik yapımızı son 15 yıldır yok eden bir Disneyland’imiz olduğunu düşünüyorum… Fed, faiz oranlarını çok düşük seviyelere getirerek hedefini çoktan aştı. Ekonomiye zarar veriyorlar ve balonların oluşmasına neden oluyorlar, bunların hepsini de Bitcoin gibi tümörler yaratarak yapıyorlar.”

Taleb eleştirilerinde bununla da yitinmedi ve “yeni nesli” temel ekonomik kavramları anlamadıkları için de eleştirerek şu sonuca vardı:

“Bir noktada indirim oranı diye bir şey vardı. Bütün bu kavramlar yeni neslin gözünden kaçıyor.”

Taleb’in Bitcoin Görüşleri Yeni Değil

Taleb’in, Şubat 2021’de tüm Bitcoin’lerinden kurtulduğunu söyleyen ve merkezi olmayan finansa (DeFi) öncülük eden rallisine rağmen, BTC’NİN oynaklığını ana dezavantajı olarak gösteren bilinen bir Bitcoin eleştirmeni olduğu biliniyor. Bitcoin, o dönem kaydettiği ralli ile 49.000 dolar ulaşmış ve ardından daha da yüksek rallilerin de önünü açmıştı.

Birkaç ay sonra, Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz gibi, amiral gemisi dijital para birimini, para birimi olarak başarısız olduğunu ve “açık bir Ponzi şeması: biri tarafından yapılan para başka birinden alınır” gibi çalıştığını belirterek kınamıştı.

Daha yakın zamanda yaptığı açıklamalarda ise şirket için daha fazla Bitcoin biriktirmek için dikkat çeken bir plan yaptıktan sonra görevinden ayrılan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor ile alay etmiş ve onun ayrılışını stratejiye “tabuttaki başka bir çivi” olarak nitelendirmişti.

Bu arada, CoinMarketCap’ten alınan verilere göre Bitcoin gün içinde %1,14 düşüş kaydetti ancak önceki yedi gün içinde %3,89 artışla 20,078 dolardan işlem görüyordu.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Finbold

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?