Ünlü Yatırımcı Raoul Pal, Neden Tüm Altın Varlığını Satıp Bitcoin Aldığını Açıkladı

Global Macro Investor ve Real Vision’ın kurucusu ve CEO’su Raoul Pal, MoneyWeek podcast’inde, Bitcoin ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Pal konuşmasına, AMC ve GameStop etrafındaki son piyasa çılgınlığıyla başladı ve buna neyin yol açtığını açıkladı. Pal’a göre spekülatif fiyat odaklı hisse senetleri piyasanın kusurunu ortaya çıkarıyor ve bir grup Reddit kullanıcısını suçlamak piyasadaki büyüyen sorun için çözüm değil.

“Perakendecilik, volatilite ile birlikte bir ton risk getirerek daha fazla para kazanmak için piyasaya girdi ve sonuç olarak, Wall Street’teki yatırım fonları tarihteki en büyük risk azaltımını yaptı. Ancak, buna rağmen yatırım fonları hala rekor risk pozisyonlarına sahip.”

Pal, long pozisyonların rekor düzeyde yüksek olması ve mevcut likiditeyi aşması nedeniyle piyasadaki risklerin tavan yaptığına inanıyor. Devlet tahvilleri onlara negatif faiz oranıyla teklif vermeye başladı, hepsi 2008’e oldukça benzer bir kadere doğru gittiğimizi gösteriyor. Şiddetli pandemi, birçok hükümeti artan riske ek olarak teşvik paketleri dağıtmaya yöneltti.

Pal ayrıca, sahip olduğu altınların tümünü son zamanlarda ortaya çıkan riskten korunma varlığı seçimi olan Bitcoin için sattığını açıkladı. Pal, Bitcoin’in şu anda her şeyden önce pandemi testini geçtiğini ve bu sebeple tüm altınlarını en iyi kripto para birimi için sattığını belirtti.

“Bitcoin dünyadaki diğer tüm varlıkları yok ediyor ve kariyerimde daha önce hiçbir varlığın Elon Musk gibi ana akım kurumların dikkatini çektiğini görmemiştim. […] Altın, yüzyıllardır varlık yöneticilerinin ve kurumların riskten korunma varlığı olarak tercih ettiği bir varlık olmasına rağmen, Bitcoin’e karşı duruşunu oldukça hızlı kaybediyor.”

Bitcoin altın kıyaslaması çok uzun zamandır tartışılan bir konu. Fakat içinde bulunduğumuz dönemde bu konu özellikle daha belirgin hale geldi. Kırılgan bir finans piyasasına sahip bir pandeminin otrasında olmamız ve hala Bitcoin’in giderek artan bir şekilde kurumların tercihi haline gelmesi, değer deposu olarak artan popülaritesini açıklıyor. Altın fiyatları son iki çeyrekte düşük seviyelere gerilerken, Bitcoin aynı süre içerisinde yeni bir rekora ulaştı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.