Mart 21, 2022

Ünlü Milyarder Piyasa Tahminini Paylaştı: “Kripto Varlıkları Bir Erimenin Tam Ortasında!”

Ünlü milyarder ve risk sermayedarı Chamath Palihapitiya, küresel piyasalara ilişkin tahminlerini ve görüşlerini paylaştı.

All-In Podcast’in yeni bir yayınında konuşan Palihapitiya, yatırımcıların Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin en kötü sonuçlarını hali hazırda hesaba kattığını düşünüyor.

“Bence ‘erime’ dediğim şeyin tam ortasında yer alıyoruz. Yani, muhtemelen önümüzdeki ay ya da bir buçuk ayda fiyatlandırılmamış çok fazla ‘kötü haber’ yok. Son birkaç yılda öğrendiğim şey, piyasaların aslında haberlerin içeriğinin ne olduğuyla ilgilenmediği. İyi haberleri ve kötü haberlere eşit derecede yaklaşıyorlar.

Dolayısıyla bu hafta aslında oldukça önemliydi çünkü piyasalarda belirsizlik yaratan iki önemli olaydan kurtulduk. Daha önce bahsettiğimiz olay Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların sona ermesi için bir fırrsat doğması aslında yapıcı oldu. Çünkü her iki taraf da birbirinden çok uzakta olsaydı, böyle bir anlaşmanın sinyali dahi olmazdı.

İkinci şey ise Jerome Powell ve Federal Rezerv haberleriyle. Sonunda toplantılarını yaptılar. Faiz oranlarını 25 baz puan artırdılar. Ama daha da önemlisi, size gelecek yılın en az ve hatta muhtemelen iki yıl nasıl olacağına dair çok kuralcı bir tahmin verdiler.

Ve bu bilgiyi öğrendiğinizde, tüm beklentilerinizi yeniden ele alabilmeye başladınız. İnsanların fark ettiği şey, enflasyon aslında yılın geri kalanında sakinleşmeye başlayabilir. Ekonomi hala oldukça güçlü durumda ve aslında %2 ile %2,5 arasındaki faiz oranlarını karşılayabilir ve yine de gerçekten iyi bir büyüme gösterebiliriz. Dolayısıyla son üç veya dört içinde gördüklerimiz, belirsizliği kaybolmasına ilişkin bir tepki.”

Palihapitiya, Rusya “düşük olasılıklı” bir kimyasal veya nükleer saldırı uygulamadıkça, hisse senedi ve kripto piyasalarının daha da yükselmesini bekliyor.

“Eğer savaş hiç beklenmedik bir anda daha da şiddetlenirse işler değişebilir. Ancak bu tür bir kimyasal saldırının olasılığı çok düşük, bu tür olaylar olmadıkça önümüzdeki aylarda piyasalar iyileşmeye devam edecektir.”

Palihapitiya, perakende yatırımcıların Mart ayının başında teslim olduklarına ve elden çıkarıldığına dair açık işaretler olduğunu ve bunun da piyasaların yükseleceği yönündeki hesaplamasını daha da etkilediğini belirtti.

“Perakende aslında iyi bir referans noktası değildi, onların trendlerini takip ederseniz ve yaptıklarının tam tersini yaparsanız, büyük ihtimalle para kazanırsınız. Bu yılın başından beri perakende hep alıcı tarafta yer aldı. Bütün o günlerde ise sonuçlarını hepimiz gördüük. Son olarak, Mart ayının başında perakende sonunda teslim oldu ve işte o an “satın alma” zamanı dedim. Dikkatli incelerseniz o zamandan beri bir ralli görebilirsiniz.

Bunun nedeni ise 1. çeyreğin sonuna girmeleriydi. 15 Nisan’da ödenmesi gereken büyük bir vergi faturanız var. İnsanlar sonunda pes etmeye başladılar. Her gün satın alıyorlardı ve sonunda vazgeçtiler. Ama o kapitülasyon, satın aldığınız andı…”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.