Ünlü Ekonomist Steve Hanke’den Bitcoin Eleştirisi

Kripto sektörünün destekçisi kadar eleştireni de var. Bu eleştirmenlerin bazıları saygın iktisatçılar ve diğer finans profesyonellerinden oluşuyor. Bunlardan biri olan Steve Hanke’de farklı bir tür kripto eleştirmeni. Bitcoin‘in “çılgın” bir yatırım olduğunu, ancak aynı zamanda güvenilir ve verimli varlıklar oluşturmak için blockchain’in uygulanabileceğine inanıyor.

Hanke, Johns Hopkins Üniversitesi’nde ekonomist ve profesördür bunun yanında para reformu konusundaki çalışmaları ile tanınır. 2018 yılında, Venezüella’nın daha meşru bir hükümet oluşturmak ve ekonomisini artırmak için blockchain stablecoin’leri inşa etmesi gerektiğini önermişti.

Son günlerde, blockchain teknolojisini kullanmak için alternatif yollarını önerirken yaparken Bitcoin’i kötülüyor:

“Bitcoin, para birimi değil, oldukça spekülatif bir varlıktır. Güvenilmezlik, istikrar eksikliği ve sahtekârlığa yatkınlık bu kripto para birimine rahatsızlık vermeye devam edecektir. Kandırılmayın, bitcoin satın almak aptalca bir oyundur.”

Hanke’e göre kriptonun meşru bir kripto para birimi olması için bir emtia’ya bağlanması gerekiyor. Hanke, bu emtia destekli dijital varlık yaratma çabalarında kripto borsası şirketi AirTM ile çalıştı. AirTM, p2p çözümleri sunarak gelişmekte olan ülkelerde “küresel bağlantılı” finansal hizmetler sunmayı umuyor. Hanke’nin vizyonu, blockchain kullanımı ile stabil ve kullanışlı finansal ürünler yapmak.

Hanke’nin blockchain’in finans endüstrisini dönüştürmeye ve gelişmekte olan dünyayı olumlu yönde etkilemeye yardımcı olabileceğini düşündüğü açıktır, ancak Bitcoin’in bunu tek başına yapabileceğini düşünmüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 1 )

Sizde yorumunuzu ekleyin, görüş bildirin.

  • Bulent Bas

    Bitcoin 10 yildir istikrarli bi sekilde yukseliyor daha ne kadar kendini ispat etmesi lazim? bu gune kadar 2017 balonu haric ( tume sektoru kaplayan bir hadise ) hic bir uzun vade yatirimci parasini kaybetmedi aksine dunya tarihindeki hic bir sinirli varligin kazandirmadigi kazanclari kazandirdi yatirimcisina! Enflason orani altindan bile dusuk olan. Altindan dahi sinirli olan, hukumetlerin onca baskisina ragmen hem savasan hem kazanan tek degerli varlik olarak isterse profosor olsun saygi duymuyorum! Akedemik cevrelerde saygin iktisatcilarin ekseriyetle bitcoini ovdugu biliniyor ama misal Warrant buffet yillardir yerden yere vuruyor sasirdikmi? Hayir tabi visa dan master carda kadar envai eski sistem iktisat hisseleri portfoyunde %40 yer tutuyor cocacola hisselerini satin aldigi gunden beri ciktigi her yayinda yaninda cola kutusu koyup reklamini yapan bi adam bu ayni zamanda iki yilda bir dunyanin en zengin adami oluyor simdi kariyerine/referansina guvenip bitcoin yerine onun gibi mastercard hissesimi alalim?

    Cevap Yazın
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.