Haziran 14, 2020

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini Bitcoin’i Eleştirmeye Devam Ediyor


Popüler Amerikalı ekonomist Nouriel Roubini, Bitcoin‘i yeniden eleştirerek gündeme geldi.

Kripto topluluğunun “Dr. Kıyamet” olarak adlandırdığı ünlü ekonomist Nouriel Roubini’ göre, her gün kripto dolandırıcıları ve hırsızları tarafından milyar dolarlar çalınıyor. Kendisi ayrıca, eski finansal sistemlerin %100 güvenli olduğunu iddia ederken, kripto para birimi alanlarında “sıfır güvenlik” olduğunu düşünüyor.

Ünlü ekonomist bu kez, Protokol Podcast’in sunucusu Eric Savics’in paylaşımı üzerinden eleştiri de bulunma gereği duydu. Nouriel Roubini, kimlik avı saldırısı nedeniyle tüm portföyünü kaybeden girişimci ve podcast sunucusu Eric Savics’in yayınladığı viral bir videoya yanıt verdi. Bilmeyenler için Savics, Google Chrome için sahte bir Keep Key eklentisi indirmiş ve kurtarma ifadesini girerek bilgisayar korsanlarına erişim sağlamıştır. Bu sebeple 7 yıllık birikimini içeren 12 BTC’yi kaybetmiştir.

Bu olayların üzerine Roubini, kripto sektörünü eleştirerek “Birisi kredi kartı veya banka hesap bilgilerimi çalarsa, 1 dakikalık bir çağrı ile %100 iade edilir.” ifadelerini kullandı. Kripto sektöründe zaman zaman bu tarz dolandırıcılıklarla karşılaşıyoruz fakat Roubini’nin, “kripto sektöründe her gün milyarlarca para kaybediliyor” sözleri abartılı.

Bunun yanında Roubini’nin haklı olduğu noktalarda var. Savics’in failleri tanımlamadığı sürece fonlarını geri kazanması pek olası değildir. Bitcoin’in sunduğu tam ve engelsiz ademi merkeziyetçiliktir ve bunun belirli bazı dezavantajları da vardır.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?