Mart 18, 2024

Ünlü Ekonomist Heyecanlandırdı: Bitcoin ETF Etkisi Henüz Gelmedi!


Ünlü ekonomist Alex Krüger, Bitcoin fiyatının yakın zamanda onaylanan spot piyasa BTC ETF’lerin etkisinden yararlanamadığına inanıyor.

Alex Krüger, 1000x Podcast’teki son röportajında, ETF ürününün iç işleyişini detaylandırarak ve Bitcoin boğa piyasası için henüz erken olduğunu savunuyor.

“Neden erken olduğunu düşünüyorum? Çünkü kurumsal satış motoru henüz tam anlamıyla devreye girmedi. Bazı tahminlere göre, sadece %20’si dağıtıldı ve aslında büyük oranda artırılması planlanıyor, muhtemelen yıl sonuna kadar.

Peki, bu ‘satış motoru’ ne anlama geliyor?

ETF’lerin işleyişi hakkında düşünecek olursak, alıcılarımız var, temelde perakende ve indirim platformları. Kurumsal müşterilerimiz ve varlık danışmanlarımız var. Varlık danışmanları genellikle iki veya üç gruba ayrılır, “wirehouse” denenler: Merrill Lynch, UBS, Morgan Stanley ve diğerleri.

Ayrıca, kayıtlı yatırım danışmanları (RIA’lar) var, bunlar bağımsız ve bağımsız olmayanlar olarak ikiye ayrılır. Bağımsız olmayanlar Edward Jones ve Wells Fargo danışmanlarıdır.

Burada olan şey, bu kişilerin ETF’yi müşterilerine tanıtmaya başlamakta oldukça yavaş olmalarıdır. Geçmiş performans görmeleri gerekiyor, belirli bir varlık yönetimi seviyesine ulaşmaları gerekiyor, biraz zaman gerekiyor. Onay alması gerekiyor.

Son iki hafta içinde, Merrill Lynch ve UBS’in başlıklarını gördük. ETF’yi müşterilerine sunmaya başlayacaklarını açıklıyorlar.

Ancak işte burası, bu büyük kurumsal satış mekanizmasının tam olarak devreye girmesi ve ETF’leri gerçekten isteyen insanlara yönlendirmesi için aracı kurum tarafında oldukça uzak olduğumuz yer.”

Kaynak : The Daily Hodl

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?