Ünlü Ekonomi Yazarı Robert Kiyosaki, Tesla’nın Bitcoin Yatırımını Değerlendirdi

Tesla CEO’su Elon Musk bir süredir kripto para topluluğunun gündeminde. Gerek Bitcoin gerek Dogecoin ile anılan Musk’ın, kripto paralara karşı olan ilgisi oldukça açık. Geçtiğimiz günlerde Tesla bu ilginin ilk somut adımını attı ve Bitcoin yatırımı oldukça dikkat çekti. Tanınmış yatırımcı ve “Rich Dad, Poor Dad” adlı finansal kendi kendine eğitim kitabıyla tanınan ünlü yazar Robert Kiyosaki de, Elon Musk’ın Tesla’nın nakit rezervlerinin yaklaşık yüzde onunu Bitcoin’e tahsis etme kararını değerlendirdi.

Yakın tarihli bir tweet’inde, “Rich Dad, Poor Dad” in yazarı, “Elon’un Bitcoin’e milyarlık yatırım yapmasını sevdiğini” belirtti. Kiyosaki, dünyanın en büyük kripto para biriminin tanınmış bir destekçisi. Bunun dışında, gümüş ve altına da meraklı, oysa birçok eski tip yatırımcı Bitcoin yerine altını (Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff gibi) tercih ediyor. Mortgage menkul kıymetler balonunun patlamasının neden olduğu 2008-2009 ekonomik krizinde gayrimenkulde girişimcilik yolculuğuna başlayan Kiyosaki, Bitcoin, gümüş ve altının gelecekte büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Gümüşe gelince, Apple, Tesla ve büyük ilaç şirketlerinden daha büyük talep görmesini bekliyor. GameStop’u ise, Kiyosaki buna “sahte varlık” olarak değerlendiriyor.

Bunların yanında Bitcoin’den tam anlamıyla nefret eden Peter Schiff, Fed tarafından basılan ABD “helikopter parasını” tekrar eleştirmek için harekete geçti. ABD’nin açıklanan ekonomik toparlanmasının “işsiz Amerikalıların Fed’in baskılarına Çin’in ürettiği ürünleri satın almak için para harcaması” ndan başka bir şey olmadığını belirtti. Mevcut süreci, bir iyileşme değil, bir balon olarak nitelendirdi.

Kripto topluluğu Fed’in sürekli dolar basımını Bitcoin için uygun bir ortam olarak görürken, Schiff kişinin varlıklarını korumanın tek yolunun altın olduğuna inanıyor. Bunların arasında, BTC’ye devasa miktarda nakit (1.5 milyar dolar) bahis yapmaya karar veren yukarıda bahsedilen Elon Musk vakası da var. Bu gelişme sayesinde geçtiğimiz günlerde, dünyanın en büyük kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 48.745 dolar’a yükseldi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.