Ünlü CEO: Dijital Yuan Bitcoin’i Değil, Doları Hedef Alacak!

Sino Global Capital CEO’su, merakla beklenen dijital yuanın ve CBDC’lerin küresel dolar tabanlı ödeme sistemlerine meydan okuyacağını düşünüyor.

Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham kısa süre önce Boxmining’in kurucusu Michael Gu’ya geliştirilme sürecinde olan dijital yuanın Bitcoin’e değil Dolar hegemonyasına yönelik olacağını söyledi. Graham konuyla ilgili şunları söyledi:

“Swift, CHIPS, Fedwire… Bu teknolojiler eski, pahalı ve çok yavaş. 2020 yılındayız ve bu işlemler ile para aktarmak neredeyse 3 gün sürüyor. Ayrıca kullanıcılara çok pahalıya mal oluyor. ABD doları merkezli küresel ekonominin desteklediği bu teknolojiler gerçekten çok yaşlandı. Yani bu Çin için gerçekten çok büyük bir fırsat.”

Temel olarak piyasada rekabet olmadığından, SWIFT gibi dolar tabanlı sistemler yıllardır değişmeden kalmıştır. Visa gibi modern sistemlerinden farklı olarak SWIFT ile, %100 dijital bir işlem olmasına bakılmaksızın, bir ülkeden diğerine para göndermek günler sürebilir. DCEP’nin mevcut sistemlerden çok daha hızlı olması ve yerleşik Batı finansal sistemini tamamen kaldırması bekleniyor.

Dijital yuan ile Çin’in yeni ödeme sistemi, insanların ve kurumların parayı nasıl hareket ettirdikleri üzerinde herhangi bir etki yaratabilirse, ABD ile Çin arasında tartışmalı bir konu haline gelebilir. Bu noktada bir CBDC’nin karşılaşabileceği en büyük zorluk uluslararası kabullenme olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.