Ünlü Avukatlar Ripple (XRP) Davasını Tartıştı! Dava Nasıl Sonuçlanacak?


“Unchained” podcast’in son bölümünde Laura Shin, Anderson Kill’in ortağı olan avukatlar Stephen Palley ve BSV Law’un ortağı Gabriel Shapiro ile SEC’in Ripple Labs ve kurucularına açtığı dava hakkında konuştu. İlk olarak, her iki avukat da “davanın korkunçluk seviyesinin” benzer davalardan farklı olduğu konusunda hemfikirdi.

Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da ilk kez kuruculara dava açtı. SEC’in Kik ve Telegram aleyhindeki önceki menkul kıymet davalarında kuruculardan ne Ted Livingston ne de Durov kardeşler SEC’den herhangi bir davayla karşı karşıya kalmamışlardı. Brad Garlinghouse ve Chris Larson davasında Palley, SEC’in “600 milyon dolar kazandıkları” için kendilerine karşı dava açtığını düşünüyor. Dolayısıyla, SEC daha küçük yatırımcılara dağıtmak için “parayı geri almaya” çalışıyorsa, iki kurucunun fonlarını alması gerekir.

Öte yandan SEC, Ripple’a yatırımcılardan bilgi alıkoyma veya içeriden bilgi ticareti gibi “dolandırıcılık” nedeniyle dava açmaktan kaçındı, ancak bu akla gelebilecek bir senaryo olabilirdi. Shapiro, bu bağlamda, bunun yalnızca davayı karmaşıklaştıracağını belirtti:

“Bir dolandırıcılık davası açma olasılığı vardı. Sadece çok daha zor olurdu. […] Mecbur olmadığı halde daha zayıf bir iddia getirerek neden suyu bulandırsın? “

Her iki avukat da Ripple ve halk arasında bazı “bilgi eşitsizliği” olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Gabriel Shapiro, Ripple halka açık bir şirket olsaydı, Garlinghouse ve Larsen’ın halka karşı şeffaf olabilmeleri için SEC’e Bölüm 16 (b) raporunda satışlarını sunmaları gerekeceğini belirtti. Shapiro ayrıca şunları söyledi:

“Tipik bir menkul kıymette tipik bir yatırımcının sahip olacağı tüm bu korumalardan, XRP sahipleri mahrum kaldı. Öyleyse XRP bir menkul kıymetse, bu tür bir açıklamaya sahip olmadan, nispeten konuşursak nasıl kaybettiklerini görebilirsiniz.”

Palley, Ripple’ın son iki yıldır soruşturma altında olduklarını bildiğini, fakat halkın bunu bilmediğini ekledi. Shapiro, XRP ledger’i merkezi olarak sınıflandıran Bern Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmayı da hatırlattı. Kripto avukatına göre, Ripple Unique Node List (UNL) üzerindeki neredeyse her node’un ücreti şirket tarafından ödeniyordu:

“Bağımsız olduğunu iddia eden tek bir düğüm var.”

Shapiro’ya göre Ripple zaferine karşı çıkan bir başka konu da, Kik aleyhindeki davaya başkanlık eden yargıcın KIN’in para birimi olduğu argümanına ikna olmamış olması. Bu nedenle, koşullara dayanarak, Palley davanın Yüksek Mahkemeye gitme olasılığının düşük olduğunu iddia ediyor. Palley’e göre büyük olasılıkla bir anlaşma görünüyor.

“Sanırım davanın nihayetinde çözülmesi gerekiyor. Yüksek Mahkemeye kadar gideceğini sanmıyorum. Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesi’ne kadar götürürlerse, muhtemelen kaybedecekler. […] Yasayı değiştirmek ve dijital varlıklara bakış açımızı değiştirmek için bir dava açacak olsaydım, bu o olmazdı.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?