Ünlü Avukatlar Ripple (XRP) Davasını Tartıştı! Dava Nasıl Sonuçlanacak?

0
593

“Unchained” podcast’in son bölümünde Laura Shin, Anderson Kill’in ortağı olan avukatlar Stephen Palley ve BSV Law’un ortağı Gabriel Shapiro ile SEC’in Ripple Labs ve kurucularına açtığı dava hakkında konuştu. İlk olarak, her iki avukat da “davanın korkunçluk seviyesinin” benzer davalardan farklı olduğu konusunda hemfikirdi.

Bilindiği üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da ilk kez kuruculara dava açtı. SEC’in Kik ve Telegram aleyhindeki önceki menkul kıymet davalarında kuruculardan ne Ted Livingston ne de Durov kardeşler SEC’den herhangi bir davayla karşı karşıya kalmamışlardı. Brad Garlinghouse ve Chris Larson davasında Palley, SEC’in “600 milyon dolar kazandıkları” için kendilerine karşı dava açtığını düşünüyor. Dolayısıyla, SEC daha küçük yatırımcılara dağıtmak için “parayı geri almaya” çalışıyorsa, iki kurucunun fonlarını alması gerekir.

Öte yandan SEC, Ripple’a yatırımcılardan bilgi alıkoyma veya içeriden bilgi ticareti gibi “dolandırıcılık” nedeniyle dava açmaktan kaçındı, ancak bu akla gelebilecek bir senaryo olabilirdi. Shapiro, bu bağlamda, bunun yalnızca davayı karmaşıklaştıracağını belirtti:

“Bir dolandırıcılık davası açma olasılığı vardı. Sadece çok daha zor olurdu. […] Mecbur olmadığı halde daha zayıf bir iddia getirerek neden suyu bulandırsın? “

Her iki avukat da Ripple ve halk arasında bazı “bilgi eşitsizliği” olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Gabriel Shapiro, Ripple halka açık bir şirket olsaydı, Garlinghouse ve Larsen’ın halka karşı şeffaf olabilmeleri için SEC’e Bölüm 16 (b) raporunda satışlarını sunmaları gerekeceğini belirtti. Shapiro ayrıca şunları söyledi:

“Tipik bir menkul kıymette tipik bir yatırımcının sahip olacağı tüm bu korumalardan, XRP sahipleri mahrum kaldı. Öyleyse XRP bir menkul kıymetse, bu tür bir açıklamaya sahip olmadan, nispeten konuşursak nasıl kaybettiklerini görebilirsiniz.”

Palley, Ripple’ın son iki yıldır soruşturma altında olduklarını bildiğini, fakat halkın bunu bilmediğini ekledi. Shapiro, XRP ledger’i merkezi olarak sınıflandıran Bern Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmayı da hatırlattı. Kripto avukatına göre, Ripple Unique Node List (UNL) üzerindeki neredeyse her node’un ücreti şirket tarafından ödeniyordu:

“Bağımsız olduğunu iddia eden tek bir düğüm var.”

Shapiro’ya göre Ripple zaferine karşı çıkan bir başka konu da, Kik aleyhindeki davaya başkanlık eden yargıcın KIN’in para birimi olduğu argümanına ikna olmamış olması. Bu nedenle, koşullara dayanarak, Palley davanın Yüksek Mahkemeye gitme olasılığının düşük olduğunu iddia ediyor. Palley’e göre büyük olasılıkla bir anlaşma görünüyor.

“Sanırım davanın nihayetinde çözülmesi gerekiyor. Yüksek Mahkemeye kadar gideceğini sanmıyorum. Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesi’ne kadar götürürlerse, muhtemelen kaybedecekler. […] Yasayı değiştirmek ve dijital varlıklara bakış açımızı değiştirmek için bir dava açacak olsaydım, bu o olmazdı.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın