Ünlü Analist: Dogecoin, Elon Musk Gibi Yatırımcıların Pump and Dump Planının Kurbanı Oldu!

0

Dogecoin, piyasadaki en tartışmalı kripto para birimlerinden biri ve insanların sevgisini ve nefretini eşit ölçüde üzerine çekiyor. Bu tartışmaya katılan son kişi, şakacoin’den çok hoşlanmadığını açıklayan dünyaca ünlü bir finansal danışman olan Ric Edelman oldu.

Yakın tarihte Yahoo Finance’e verdiği demeçte DOGE hakkında; Dogecoin’in geçerli bir kullanım durumu yoktur ve uzun vadede tüm sektöre yarardan çok zarar verecektir. D-O-G-E, kriptonun kötü çocuğudur” yorumunda bulundu ve ekledi:

Dogecoin’e -Doggy-coin’e- şiddetle karşıyım, çünkü bir şaka olarak yaratıldı. Ciddi bir şey değildi. Yasal bir kullanım durumu yoktu. Bu, finansal piyasada güvenilirlik ve meşruiyet yaratma veya SEC tarafından onaylanma çabasında olan kripto topluluğu için herhangi bir fayda sağlayacağını düşündüğüm bir şey değil.”

Çok satan birçok kişisel finans kitabı yayınlamış olan Edelman için DOGE, geçici bir trend ve bazı zengin yatırımcılar DOGE piyasasını kontrol ediyor. Dogecoin, zaman zaman günlük %20-30 volatilite yaşayan, oldukça spekülatif bir varlık olmuştur. Edelman, kriptonun dolandırıcılık bölgesine tehlikeli bir şekilde yaklaşabileceğini söyledi.

(…)  Hatta bazı çok ünlü zengin kişiler -Elon Musk- tarafından yapılan bir pump and dump (fiyatı yapay olarak şişirmek için yatırımcıları bir coin almaya teşvik etmek ve daha sonra fiyat yüksekken kendi coin’lerini satmaya yönelik hileli uygulamayı ifade eder) planının kurbanı olduğu için DOGE’un sahtekarlık olma ihtimalini bile tartışabilirsiniz.”

Dogecoin gibi girişimlerin başarılı olmasının nedeninin sektördeki kural eksikliği olduğunu söyleyen analist, SEC’in denetim işlevinde başarısız olduğunu düşünüyor. Bu durumun, bireylerin çılgın sohbet odalarında garip şeyler yapmasına izin vererek “hızlı zengin olma planları için bir pump and dump ortamı yaratmakta” olduğuna inanıyor

Hoskinson da Dogecoin’i Eleştiriyor

Son zamanlarda DOGE’u eleştiren sadece Edelman değildi. Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson da yakın tarihli bir podcast’te şakacoin’i yerden yere vurdu. Ancak Hoskinson için bu yeni bir şey değil çünkü zaten geçmişte de kripto para birimini çokca eleştirmişti.

“Peki, DOGE’nin amacı nedir? Bu sadece bir internet meme’i mi? Gerçekten faydalı olduğunu mu iddia ediyor? Yoksa Bitcoin’e karşı bir değer deposu olarak mı rekabet ediyor? Dogecoin gerçekten Bitcoin’e karşı bir değer deposu olmak için rekabet ediyorsa, “neden böyle bir para politikasına sahip olsun ki?”

DOGE’un faydasıyla ilgili birçok soruya sahip olan Hoskinson, DOGE sahiplerinin en tepedeki %1’inin, dolaşımdaki DOGE’un %90’ından fazlasını kontrol ettiğini belirtiyor ve yaklaşık 100 cüzdanın DOGE arzının ezici bir çoğunluğunu kontrol ettiğine inanıyor. Bu balinalar, DOGE’larını çok düşük fiyatlarla elde ettikleri için hemen hemen her fiyata satabilir ve yine de kâr edebilirler.

“DOGE’de öyle bir varoluşsal saatli bomba var ki, bir kez sahip olan adamlar satmaya başladıklarında, durmadan satmaya devam edebilirler ve hangi fiyattan satarlarsa satsınlar kâr edebilirler.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın