Kasım 25, 2020

Ünlü Altcoin XRP’nin Yaşadığı Yüzde 45’lik Sıçramayı Neler Tetikliyor?


XRP, geçtiğimiz hafta değerini yaklaşık ikiye katladı. Ripple’ın XRP’si fiyat olarak artış gösteriyor. Fakat bu artışın sebepleri %100 kesin değil.

Bugün XRP, CoinMarketCap’ten gelen verilere göre; artış analizi olarak yaklaşık %45 değer kazanmıştır. Ünlü altcoin, Cuma gününden itibaren bu zamana yaklaşık %110 artış gösterdi. Çarşamba gününden bu zaman ise yaklaşık %123 artış gösterdi.

XRP Rallisinin Ardında Var Olan Şey Nedir?

XRP’nin fiyat rallisinde, verilen haber ile ilgili herhangi bir özel katalizör bulunmuyor gibi gözüküyor. Medya kuruluşu olan Ripple News’in pazartesi günü açıkladıklarına bakacak olursak; Bank of America’nın Ripple’ın ödeme ağı RippleNet’e dahil ettiğini söyleyebiliriz.

Bunun yanında, kullanıcıların web sitelerinin geçmiş anlık görüntülerine bakmasına izin veren bir platform olan Wayback Machine’e göz önüne alındığında, BoA’nın en az Mart 2019 tarihinden bu yana üye olduğunu anlayabiliyoruz.

Twitter üzerinde CarpeNoctom olarak anılan Josh Olszewicz, pump hareketinin diğer sebepleriyle alakalı olarak, eylem kolayca ‘’BTC kârının altcoinlere geçiş yapmasının bir sonucu olabilir’’ cümlelerini kullanıyor. Bitcoin konsolide olduğunda ise altcoinlerin fiyatı bazı zamanlarda yükselebilir. Tabi bu durumun tersi de söz konusu olabilir.

Not: Grup halinde yapılan fazla miktarlarda alım işlemlerinde seçilen kripto para birimi fiyatı yukarı yönlü hareket yapar. Bu olay Pump olarak adlandırılır. Pump işlemi kısaca piyasa fiyatı altında oluşan alımlardır.

Yükselişi Araştırmalısınız!

Olszewicz, XRP’nin fiyat grafiğinde ters baş-omuz modeli denilen bir oluşuma yaptığı bir göndermede, ‘’XRP’de teknik bir patlama gerçekleşti’’ cümlelerini kullanıyor. Olszewicz cuma günü oluşan hareketi önceden tahmin ederek, 0,50 dolarlık bir fiyat hedefinden bahseden bir yükseliş grafiği sundu. Cuma günkü tweetinde ise:

‘’Yıllardır görüldüğü en yükselişin ne olduğunu araştırın’’ vurgusunu yaptı.

Kripto’nun önde gelen para birimlerinden biri olan Bitcoin (BTC), geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde fiyatı güçlü bir şekilde artışa geçti. Bitcoin; 2017 tarihinden beri tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 20.000 dolara doğru yol aldı. Bazı altcoinler ise Bitcoin’in liderliğini izledi. Fakat XRP geçen hafta artışı başlayana kadar sessiz kalmayı tercih etti.

Son olarak belki de XRP’nin bugüne kadarki en ünlü çalışması, varlığın kripto para adına 3 doları geçtiği Ocak 2018 olayıdır diyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ece Önel hakkında :

Merhaba ben Ece Önel, Dokuz Eylül Üniversite'sinde okuyorum. Freelance olarak çalışıyorum ve aynı zamanda güncel haberleri takip ederek bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. Yaklaşık iki senedir kendimi bu alanda geliştiriyorum. İyi okumalar. :)

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?