Uniswap V3 İle İlgili Ayrıntıları Yayınladı!

Kripto para ekosisteminde en çok beklenen olaylardan biri dün gerçekleşti: Uniswap’in sürüm 3 (v3) ile ilgili ayrıntıları yayınlandı. Merkezi olmayan borsa (DEX), v3’ü Uniswap’i “şimdiye kadar tasarlanmış en esnek ve sermaye açısından verimli otomatik pazar yapıcı” yapmak için en iyi çaba olarak tanımladı.

Uniswap’ın dikkat çeken bir büyüme elde etti ve geçen yıl merkezi olmayan finansın (DeFi) lideri haline geldi. Uniswap son duyurusunda şunları söyledi:

“Bugün Uniswap V3’ün tanıtımını sunmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. 5 Mayıs’ta Ethereum mainnet üzerinde başlatmayı, kısa süre sonra ise Optimism üzerinde kullanılmaya başlanmasını hedefliyoruz.”

Sürüm 3, Uniswap’i rakiplerinden ayıran yeni özellikler sunuyor. En dikkat çeken özellik olarak, güncelleme ile kullanıcılardan sonsuz bir aralıkta sermaye sağlamaları yerine her bir LP için likidite sağlayabilecekleri fiyat aralığı verilecek ve likidite sağlama oranları belirlenecek.

Uniswap v3 ayrıca LP’lere üç ayrı ücret katmanı sunuyor: %0,05, %0,30 ve %1,00. Herkese uyan tek bir fiyatlandırma yerine, LP’ler bu şekilde daha değişken varlıklarda piyasalar oluşturabilecekler. Bu özellikle, az işlem gören varlıkların alım satımını kolay hale getirecek.

Uniswap tartışmasız DeFi’ın lideri. DeFi Prime’dan alınan verilere göre, son 24 saatte Uniswap işlem hacminde 1.1 milyar dolar işledi. Bu, merkezi olmayan borsalarda işlem gören hacmin %53.2’sini temsil ediyor ve Uniswap’in mutlak hakimiyetini ortaya koyuyor.

İkinci en büyük DEX, %14.8’lik pazar payıyla SushiSwap. SushiSwap, geliştiricisi Chef Nomi’nin bir ürünü. Chef Nomi, geçen yıl Ağustos ayında Uniswap’ın kodunu kopyaladı ve kendi token’ı SUSHI ile tamamlanan yeni bir proje yarattı.

O dönem Uniswap’in kendi UNI token’ı yoktu. Sonrasında Uniswap, piyasadaki en değerli sekizinci token’ı piyasaya sürdü: 16 milyar dolar’lık piyasa değeri ile SUSHI’den 8 kat daha değerli.

Kaynak : Crypto News Flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.