Uniswap V3 Güncellemesi Yayınlandı, Güncelleme Vadettiği Şeyleri Karşıladı Mı?

0

Uniswap ekibi, 23 Mart 2021’de, v3 için White Paper yayınladı ve lansmanı 5 Mayıs’ta gerçekleşti. Uniswap, V3’ün Ethereum blockchaininde başarıyla kullanılmaya başladığını doğruladı ve v3, projenin şimdiye kadarki en güçlü protokolü haline geldi. Bir dizi yeni özellik ve iyileştirme ile protokol, DeFi’nin çehresini değiştirecek şekilde ayarlandı.

Uniswap, 2018 yılında piyasaya çıktığından bu yana DeFi’de sağlam bir şekilde faaliyet göstermektedir ve hızlı bir şekilde endüstride üstün bir platform haline gelmiştir. V2’nin bir yıl önceki lansmanından bu yana platform 135 milyar doların üzerinde ticaret hacmi kaydetmiştir.

Uniswap V3 Nedir?

Uniswap v3, kullanıcılar için daha iyi sermaye verimliliği ve likidite sağlayıcıları için daha fazla sermaye kontrolü vaat eden, AMM tarafından desteklenen bir DEX sunan Uniswap protokolünün en yeni güncellemesidir. Ek olarak güncelleme beraberinde, fiyat oracle’larının doğruluğunda değişikliklerin yanı sıra, ücret yapısı için yeni katmanlar da getiriyor.

Bu yeni özellikler sayesinde Uniswap, likidite sağlayıcılarının sermayelerinden daha yüksek getiri elde etmelerine yardımcı olacak. Önceki sürümlerin aksine, V3’ün modeli, fiyat düşüşünü ve olumsuz riskleri azaltacak.

Uniswap’in oracle’ları, zaman ağırlıklı ortalama fiyatların (TWAP) uygulanmasını da geliştirerek entegrasyonunu ve kullanımını eskisinden çok daha hızlı ve ucuz hale getirecek. Uniswap v3’teki gas ücretleri, v3’ün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Uniswap’e yerleştirilecek olan Ethereum tabanlı ikinci katman çözümü Optimism sayesinde v2’ye kıyasla önemli ölçüde daha düşük olacak.

Protokoldeki en büyük üç değişiklik; konsantre likidite, revize edilmiş ücret kademeleri ve fiyat oracle’ı gelişmeleridir.

Bu özellikler sadece likidite sağlayıcılarına (LP) daha fazla seçenek sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mevcut protokole kıyasla 4000 kata kadar sermaye verimliliği sağlar.

Uniswap Beklentileri Karşıladı Mı?

Merakla beklenen sürüm Uniswap v3 yükseltmesinin ilk gününde; yatırımcılar platformu kullanırken yüksek ücretlerle karşılaştıklarını ve teknik zorluklar yaşadıklarını bildirdiler.

Uniswap v3’ün piyasaya sürülmesi, bu yıl kripto takviminde en çok beklenen olaylardan biriydi. Yükseltme nihayet 5 Mayıs’ta kullanıma sunuldu, ancak çok ihtiyaç duyulan hız ve maliyet iyileştirmelerinin çoğu eksikti.

Kullanıcılar, yenilenen merkezi olmayan borsa ile ilgili deneyimlerini paylaşmak için kripto sosyal medyaya akın ettiler ve tepkilerin hepsi olumlu değil.

Telegram sayfasında DeFi Prime, yeni arayüzü kullanmanın karmaşıklığı hakkında yorum yaptı:

“Likidite ekle kullanıcı arayüzü artık likidite pozisyonunuzu nasıl fiyatlandıracağınızı anlamak için bir yüksek lisans derecesi gerektiriyor. V2’deki basitliğimizden geriye doğru büyük bir adım.”

Olumsuz yorumların çoğu, Ethereum ağ ücretlerinin yüksek kalmasıyla ve v3 ile birlikte gas tasarrufu çözümleri gelmediği için, platformu kullanmanın maliyetleriyle ilgiliydi.

Dragonfly Capital’de Yönetici Ortağı olan Haseeb Qureshi, üç adet wrapped (sarılmış) ETH’den (wETH) DAI’ya yapılan ve yaklaşık 24 dolar ağ ücretine mal olan örnek bir işlem kullanarak ücretlerin yüksek olduğu ve v3’ün beklenenden pahalı olduğu şeklinde bir yorum yaptı: “Görünene göre single-hop işlemleri yaklaşık %28 daha pahalı.”

V3 ile ilgili bir diğer şikayet de, bir havuz oluşturmanın ve likidite eklemenin astronomik bir maliyeti olduğuydu; bir geliştirici bu maliyetin 0.2 ETH ya da 750 dolar civarında olduğunu iddia ediyor.

Proje, güncellemenin başarısıyla övünse de, bu çok beklenen yükseltmelerden bazılarının başarısız olduğu bildirildi. Kullanıcılar, V3’ün çözüm sunmadığına, özellikle Ethereum tarafından yönlendirilen işlem ücretlerinin yüksek olduğuna işaret ediyor. Ek olarak, bazıları platformda teknik zorluklar yaşadıklarını da bildirdi.

UNI Fiyatının Duruma Tepkisi

Yatırımcıların olaylara tepkisi olarak, Uniswap yerel token’ı UNI son 24 saatte %5’ten fazla düşerek yazım sırasındaki 40.43 dolar seviyesine ulaştı. Lansman beklentisiyle, haftanın başlarında dijital varlık 45 dolarlık ATH değerine ulaşmıştı ancak o zamandan beri düzelme sürecinde.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın