Uniswap 2 Milyar Dolara Ulaştı!

İki milyar dolarlık ulaşılması oldukça zor bir dönüm noktasını geçmişte bırakan Uniswap, toplam değeri 2 milyar dolardan fazla olan ilk DeFi protokolü olmaya hak kazandı.

Araştırmaları yapan DeFi Pulse’a göre Uniswap; pazartesi günü gece yarısından itibaren rekor kırmaya başladı. Şu an ise 2,06 milyar dolar kriptoya sahip. Artık sadece Uniswap; 9 Temmuz’da oluşan DeFi bölümünden daha fazla kripto değerinde.

Diğer araştırmacılar ise, Uniswap’in %18 miktarında değere sahip olduğunu söylüyor. Yield farming devam ederken, tüm protokollerin toplam değeri 11 milyar doların üstüne çıktı.

Listeye bakarsak; MakerDAO’da, Uniswap’in hemen arkasında bulunuyor. Neredeyse 2 milyar dolar değerinde mevduata sahip. Ardından ise Aave 1,52 milyar dolarlık kilitli toplam değeri ile listenin 3.sırasına yerleşti.

Kısaca Uniswap Nedir?

Uniswap aslında Ethereum’a dayanan bir ERC-20 tokeni arasında takas yapmak amacıyla bir sistem. Kullanılan sistem likidite havuzlarından faydalanarak otomatik piyasa oluşturmaya yarıyor.

Likidite havuzlarını sahipler şu şekilde kullanıyor; faiziyle ve takas ücretinde yapacakları kesinti ile token yatırmaları için olanak sunuyor. Sonrasında havuzlarda toplanan para miktarı, Uniswap’in 2 milyar dolar değerindeki TVL’sini ortaya çıkarıyor.  Bugün gördüğümüz birkaç haber Uniswap’in bir iki hafta içerisinde oldukça değişim gösterdiği yönünde.

Eylül ayında artık ve düşüşler yaşayan Uniswap; 10 Eylül’de yaşadığı düşüşten bir hafta sonra kullanıcıları kendine tekrar çekmek adına kendi yerel UNI tokenini yarattı. Bu plan işe yaradı ve eylül başından protokole dahil olan cüzdanlar 500 milyon doların üzerinde airdrop yaşadı.

Böylece kullanıcılar hızlı bir şekilde Uniswap’e geri döndü. Uniswap, ilerleyen zamanlarda da hepimizin gördüğü üzere 2 milyon dolara ulaşarak başarılı bir sonuç elde etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.