Temmuz 3, 2020

UNICEF, Covid-19 ile Mücadelede Kripto Para Birimlerine Yöneliyor


UNICEF, Covid-19’a karşı mücadelesinde dünyanın dört bir yanındaki bağışçıların ve destek şirketlerinin taleplerine cevap vermeyi amaçladığı için kripto para birimi kullanımını büyük ölçüde genişletmeyi planlıyor.

UNICEF geçen ay, küresel zorlukları ele almayı amaçlayan kripto para fonunun (CryptoFund) bir parçası olarak yedi farklı ülkeden sekiz şirkete 125 Ethereum (yaklaşık 28.500 dolar değerinde) yatırım yapacağını açıkladı.

UNICEF blockchain lideri Christina Lamazzo’ya göre, bunu önümüzdeki aylarda bitcoin kullanan benzer bir fon takip edebilir. “Bugüne kadar büyük bir bitcoin bağışçımız olmadı, ancak büyük bir bağışçıyı bir araya gelmeyi dört gözle bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Buna ek olarak UNICEF, genel halkın fonların izini takip etmesine ve farklı kripto borsaları arasındaki dengeleri ve değerlemeleri izlemek için bir dizi dahili araç oluşturmasına izin verebilecek bir çalışma içerisinde. Lamazzo, “Bu, bir kuruluş olarak kripto para birimi ile daha iyi çalışmamıza ve kripto fonlarının birlikte çalıştığımız şirketleri desteklemesine yardımcı olur.” diye ekledi.

Kripto para biriminin genel olarak benimsenmesinin birçok olası faydaları arasında, yetersiz banka nüfusunun dünya para sistemine getirilmesi, havale ve hayırsever bağışlarla ilgili bazı engelleri ve sürtüşmeleri ortadan kaldırması gösterilebilir. Dağıtılmış defter teknolojisi tarafından sunulan şeffaflık, bağışçılara daha fazla konfor sunabilir.

Ancak Lamazzo, kripto para birimi kullanılırken finansal katılımın önündeki tipik engellerin ortadan kalktığının yanlış bir kanı olduğuna inanıyor. Maliyetler ve uzlaştırma süreleri azalabilirken, fiat para birimi kullanılarak karşılaşılacak diğer bazı süreç ve prosedürler devam etmektedir. Örneğin, bağışçıların kimliğinin doğrulanması, bağışın dolar veya euro yerine Ethereum veya bitcoin kullanılarak yapılması nedeniyle ortadan kalkmaz. Lamazzo son olarak şunları dile getirdi:

“Bununla birlikte, kripto para birimi ve diğer dijital para birimlerini kullanmanın, daha genel olarak bu engellerin ele alındığından ve azaltıldığından nasıl emin olduğumuz konusunda bir konuşma yapmamıza izin verdiğine inanıyorum.”

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?