Ukrayna Devlet Bilgileri Kripto Para Karşılığında Satışa Çıkarıldı

Ukraynalı bir hacker, Ukrayna hükümetine ait gizli bilgileri kripto para karşılığında satmaya çalışırken yakalandı.

Ukrayna Cyberpolice’den yapılan basın açıklamasına göre, kimliği belirsiz bir bilgisayar korsanı elliden fazla devlet veri tabanına erişmek için personele ait kişisel hesapları kullandı. Edinilen bilgilere, Kiev merkezli bilgisayar korsanının, devlet çalışanlarına ait e-posta adreslerine ve sosyal medya hesaplarına girmek için çeşitli yöntemler kullandığı iddia ediliyor.

Söz konusu suçlu, açıklanmayan bir kripto para birimi karşılığında bir hacker forumunda verilerin reklamını yaptıktan sonra yakalandı. Polis, davalının ikamet ettiği yerde arama yaptı ve sonrasında, failin bilgisayar korsanlığında kullandığı tespit edilen bilgisayar ile telekomünikasyon ekipmanlarına el koydu. Hacker’ın topladığı verilerin vatana ihanet boyutunda önemli olmadığı bilgisi edinildi.

Raporla birlikte yayınlanan ekran görüntüsüne göre, bilgisayar korsanı veritabanlarını her biri 0,10 dolar karşılığında satışa sunmuş gibi görünüyor. Fail, “sınırlı erişime sahip bilgilerin izinsiz satışı ve dağıtımı” suçlamasıyla karşı karşıya. Bunun yanında hüküm giymesi halinde en fazla beş yıl hapis cezası alacağı söyleniyor. Son olarak soruşturmanın devam ettiğini söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.