Eylül 17, 2022

Üç Önemli Gelişme: Geçen Hafta Kripto Piyasasında Neler Yaşandı?


Son güncellenme : 25.10.2022 - 00:19

Geçtiğimiz hafta kripto para tarihinde önemli bir yere sahip olacak demek yanlış olmaz. Ethereum, Proof-of-stake’e geçerken Merge’i etkinleştirmekle kalmadı, aynı zamanda Biden yönetimi de çok beklenen dijital varlık raporlarını yayınladı. Ek olarak, Güney Kore mahkemeleri Terraform Labs CEO’su Do Kwon’un tutuklanması için bir emir çıkardı. İşte geçen haftanın en dikkat çeken üç kripto olayı.

Ethereum, Merge güncellemesini başarıyla etkinleştirdi

15 Eylül tarihinde, 2020’den beri üzerinde çalışılan bir gelişme olan Ethereum’un Merge güncellemesi nihayet etkinleştirildi. Bu, ağın hisse kanıtına geçişindeki son adımdı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin Twitter üzerinden “Ve sonunda tamamladık! Herkese mutlu merge’ler! Ethereum ekosistemi için çok büyük bir an bu… Merge’ün tamamlanmasına yardımcı olan herkes bugün kendileriyle gurur duymalı” açıklamasını yaptı.

Söz konusu gelişme, Ethereum’un enerji tüketimini %99’dan fazla azalttığı için özellikle çok önemliydi.

Biden yönetiminden kripto raporları geldi

Cuma günü, Biden yönetimi ABD dijital varlık politikası için olası bir çerçeveyi özetlemeyi amaçlayan bir dizi rapor yayınladı. Raporlar, hükümetin kripto para birimlerine yönelik politikası için bir çerçeve oluşturma çabalarında çok önemli bir adımdı. Raporda kötü aktörler tarafından dijital varlık kullanımına karşı eylem planları da dahil olmak üzere birçok konu yer alıyordu.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, rapor, bazı kripto para grupları ve Cumhuriyetçi milletvekilleri tarafından eleştirildi. Crypto Council for Innovation CEO’su Sheila Warren, raporları “modası geçmiş ve dengesiz” olarak nitelendirdi ve net politika önerilerinin eksikliğini eleştirdi. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nden Cumhuriyetçi Patrick McHenry de daha spesifik eylemler sağlamadığı için raporları eleştiren bir diğer isim oldu.

Bununla birlikte Binance CEO’su Changpeng Zhao da raporları övgüyle karşılayanlar arasındaydı.

Do Kwon için yasal sorunlar

Çarşamba günü, bir Güney Kore mahkemesi Terraform Labs CEO’su Do Kwon’u ve eski araştırma başkanı Nicholas Platias’ı Sermaye Piyasası Yasasını ihlal etmekle suçlayarak tutuklama emri çıkardı.

Tutuklama emri, popüler stablecoin TerraUSD’nin sabitlenmesi amaçlanan 1 dolarlık seviyesinden ayrılmasından dört ay sonra geldi.

Sabitlemeyi geri getirme girişiminde, ilgili kuruluş Luna Foundation Guard tarafından milyarlarca dolar Bitcoin satıldı ve benzeri görülmemiş miktarlarda Terra’nın yerel para birimi luna basıldı. TerraUSD, bir dönem üçüncü en büyük stablecoin’di ve sabitlenmesinin kaldırılmasıyla birlikte yatırımcılar için ağır kayıplara neden oldu. Kwon o zamandan beri ekosistemi yeni bir yerel para birimiyle yeniden inşa etmeye çalışıyor.

Tutuklama emrinin ardından savcılar, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan pasaportunu iptal etmesini ve böylece seyahat yasağı getirilmesini istedi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Block Crypto

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?