Ocak 17, 2022

UBS Analistleri Uyardı: Kripto Kışı Kapıda! İşte Nedeni

Yatırım bankası UBS analistleri, kripto piyasalarının yeni bir kripto “kış”ına hazırlanabileceği ve yıllarca toparlanamayacağı konusunda uyardı.

James Malcolm liderliğindeki analistler Cuma günü müşterileriyle paylaştığı bir notta, 2022’de Federal Rezerv’in faiz oranı artışlarının, birçok yatırımcının gözünde Bitcoin gibi kripto para birimlerinin cazibesini azaltacağını iddia etti. Analistlere göre bunun nedeni, yükselen faiz oranlarının, Bitcoin’in iyi bir alternatif para birimi veya değer deposu olduğu argümanlarını destekliyor oluşu. Diğer faktörler, teknolojinin birçok eksikliği olması ve düzenlemelerin endüstrinin gelişimini engelleme potansiyeli. İşte detaylar.

Kripto piyasaları, ABD Federal Rezerv’in 2022’de faiz oranlarını üç veya daha fazla kez artıracağına inandığı için düşüş yaşadı. Piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimi Pazartesi günü yaklaşık %1.57 düşüşle 42.576 dolar’a geriledi ve 69.000 dolar’a yakın rekor seviyenin çok altında kaldı.

Ancak UBS analistleri, işlerin daha da kötüleşmek üzere olduğunu düşünmek için bazı nedenler olduğuna inanıyor ve bu da varlıkların düşüş yaşadığı ve daha sonra uzun bir süre toparlanamadığı i bir “kripto kışı”nı gündeme getiriyor.

Son kripto kışı, 2017’nin sonunda ve 2018’in başlarında, Bitcoin’in yaklaşık 20.000 dolardan bir yıldan fazla bir süre sonra 4.000 doların altına düştüğü ve birçok yatırımcının dijital varlıklara olan ilgisini kaybetmesine neden olduğu zaman meydana geldi.

Malcolm ve ekibi, merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için hareket etmesinin, yatırımcıların fiyat artışlarına karşı koruma olarak Bitcoin tutması gerektiği argümanına zarar verdiğini belirtti. Geçen yıl ABD faiz oranlarını düşük tutan Fed’in, yüksek enflasyonla boğuştuğu için bu yıl en az üç artış getirmesi muhtemel görünüyor.

Analistler ayrıca, kripto yatırımcıları arasında, Bitcoin’in “daha iyi para” olmadığı, çünkü çok değişken olduğu ve sınırlı arzının onu esnek olmayan hale getirdiğine dair yeni bir farkındalık olduğunu belirtti.

Bunların yanında fiyatlarda keskin bir düşüşe yol açabilecek bir diğer sorun da kripto teknolojisinin eksiklikleri. Örneğin, UBS analistleri, ağın tüm üyelerinin işlemleri denetlemesini ve doğrulamasını gerektiren merkezi olmayan tasarımı nedeniyle blockchain teknolojisini büyütmenin zor olduğunu söyledi. Düzenleme, üçüncü bir büyük sorun, diye eklediler.

“Yüksek fiyatlı stablecoinler ve [merkezi olmayan finans] projeleri, önümüzdeki aylarda yetkililerden daha büyük aksiliklerle karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.” 

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Markets Insider


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.