Bitcoin Haberler Manşet

Türkler Bitcoin’e 400 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

single-image

Türkler Bitcoin’e Yüksek İlgi Gösteriyor

Değeri gün geçtikçe yükselen bitcoin’le insanlar yeniden ilgilenmeye başladı. Ülkemizde Türkler 250 milyon doları yurtdışı geri kalanı yurtiçi borsalarda olmak üzere bitcoin’e 400 milyon dolarlık yatırım yaptı. Haberimizde kripto para piyasası ile ilgili yeni gelişmelere yer vereceğiz.

Kripto para birimleri birçok ülkede yeniden gündeme geldi. Bu ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Kripto piyasasındaki en popüler ve büyük para birimi bitcoin’in piyasa değeri geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde rekor düzeyde artış gösterdi.3 bin 500 dolar civarındayken 12 bin doların üzerine çıktığını gördük. Bu da haliyle bitcoin’in yeniden ilgi çekmesini sağladı.

İlgili herkesin bildiği üzere kripto para gerçek para birimlerinden farklı olarak tamamen dijital yani sanal bir para birimi. Kimileri tarafından geleceğin para birimi olarak görülsede kripto paraların önünde engel olarak duran birçok devlet başkanları yada uzmanlar mevcut. Ama gerçek şu ki bu sanal paralar herkesin ilgisini çekmiş durumda. Ancak bununla birlikte bilinmeyeni çok olan bir piyasa. İlk ve şu an en popüler kripto para olan bitcoin, 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler tarafından oluşturuldu. Satoshi Nakamato tarafından oluşturulduğu söylenmesine rağmen kim ya da kimler olduğu belli olmayan kişiler tarafından açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıldı.

400 Milyon Dolar Yatırım Yaptık

En popüler olan sanal para birimi Bitcoin. Değeri arttıkça yatırımcı ve uzmanın ilgisini çekiyor. Rekor değerini 2017 yılında 20 bin dolara ile görmüştü. Birkaç ay önce değeri çok düşük olan Bitcoin son aylarda yeniden ilgileri üzerinde toplamayı başardı. Çin ile ABD arasında ticaret savaşları arttıkça Bitcoin de güvenli liman olarak görülmeye başladı. Bitcoin’in piyasa hacmi 307 milyar dolara kadar yükseldi.

Dünyada toplamda 2 bin 420 tane kripto para birimi bulunuyor. Piyasanın en yüksek hacimli para birimi bitcoin.

Türk bitcoin alım satım borsası Bitci.com’un Kurucusu Burak Çağdaş Çağlar, son gelişmeleri göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yaptı:

“Türkiye’de 20 borsa var. Kripto para sektörünün hacmi 150 milyon dolar civarında. Ama bu tabi yerli kripto para borsalarındaki rakam. Ayrıca çok sayıda Türk kullanıcı da dünyadaki diğer borsaları kullanıyor. Türk kullanıcıların tüm dünyada yarattığı günlük hacim 400 milyon dolar seviyesinde diyebiliriz. Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinde yaşanan hareketlilik bu hacimlere de anlık olarak yansıyor. Hem alım hem de satım tarafında ortalamanın üzerinde bir hareketlilik yaşanıyor. Bitcoin fiyatının hızlı arttığı günlerde, yükselişi bir fırsat olarak gören kullanıcıların kâr satışları sonrasında, satım tarafındaki hacimlerin yüzde 10-15 üzerinde arttığını söyleyebiliriz. Tabii aynı şekilde bu yükselişin devam edeceğini öngören kullanıcılar da alım tarafındaki hacimleri yüzde 8 ila 12 arasında yukarı çekiyor. Ayrıca genelde bitcoin hızlı yükselirken, alt coin’lerde ise ciddi düşüşler yaşanabiliyor. Bunu da alım fırsatı olarak gören kullanıcıların, alt coin alım hacimleri de böyle günlerde yüzde 20 civarında yükseliyor. Tabii bunların toplam hacim içindeki dağılımları farklı. Bu tarz günlerde hacimlerin yüzde 30-40 arttığını söylemek mümkün.”

En Yüksek Hacime Sahip Para Birimleri

Kripto para birimleri arasında en popüler pata birimi bitcoin ama bununla birlikte piyasa da 2 bin 400 adet farklı kripto para birimi bulunmakta. Bitcoin haricinde en çok bilinenleri ise ethereum, ripple, litecoin, tether, XRP, monero, binance, bitcoin cash, EOS, Dash, Tezos şeklinde sıralanıyor. Bitcoin dışında en çok işlem yapılan alt coin’ler bunlar. Kripto paralar artık hayatımızın içinde. Başta finans sektörü olmak üzere birçok sektörde blockchain teknolojisi kullanıyor bununla ilgili birçok şirket de çalışmalarına devam etmekte. Zaman içerisinde kripto para birimleri işlevlerine göre ayrılacak ve bir kısmı yok olurken bir kısmının kullanımı ve değeri de artacaktır. Bu dünya büyümeye devam ederken birçok gelişme yaşanacaktır. Önünde engeller olsada Bitcoin ile başlayan bu devrim niteliğindeki hareket artarak devam edecektir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz