Türkiye’de Ödemeler İçin Kripto Para Kullanımı Yasaklandı!

16 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetmeliğine göre, ödemelerde kripto para kullanımı yasaklandı. Söz konusu yönetmelik 30 Nisan’da yürürlüğe girecek. Ayrıca, ödeme hizmeti sağlayıcılarının dijital varlıkları “doğrudan veya dolaylı olarak” iş modellerine dahil etmelerinin de yasak olduğu belirtiliyor.

Yasağın kapsamına dair kripto topluluğunun kafasında birçok soru işareti oluştu. Bu gelişmenin bankaları etkileyip etkilemeyeceği merak konusu. Şu an için kripto para alım satımında problem olmadığını söyleyebiliriz. Ödemelerde kullanılmaması yönünde bir engel getirildi. Örneğin, PayPal ABD’deki müşterilerinin dünya çapındaki milyonlarca üye iş yerinde kripto para birimleri ile ödeme yapmasına olanak tanıyacağını açıkladı. Eğer PayPal bu hizmeti Türkiye’de hayata geçirmiş olsaydı, yeni yasak bunun önüne geçebilirdi.

Bunların yanında Merkez Bankası yaptığı basın açıklamasında kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik düzenleme çalışmasının tamamlandığını söyledi. Kararın gerekçesini ise şu şekilde açıkladı:

Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır. Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kullanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.”

Türkiye, kripto para birimini benimseme konusunda önde gelen ülkelerden biri olarak biliniyor. Kripto paraları içeren yeni yasağın yeni bir ilgi dalgasını tetikleyeceği düşünülüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.